Jautājumi un atbildes

Calendar icon
Darba laiki
P 09:00 - 18:00
O 09:00 - 18:00
T 09:00 - 18:00
C 09:00 - 18:00
P 09:00 - 16:00
S Slēgts
Sv Slēgts

Labdien, Daktere!

Pienācis Jums adresēts jautājums.

Elīza jautā:

Sveiki! Pēdējās dienas mani nomoka ļoti aktuāls jautājums. Runa ir par
krūšu apjoma palielinošiem krēmiem. Cik esmu lasījusi, tajos ir hormoni.
Kā tie ietekmē veselību? Vai lietojot šāda tipa krēmus var dabūt vēzi?
Paldies jau iepriekš

Ar cieņu,
Tikaisievietem.lv administratore Anete

Sveika Elīza!

Ar tiem krēmiem ir pietiekoši neskaidri.

Pirmkārt – neviens un nekad nav veicis klīniskos pētījumus: piemēram 1000 sievietes lieto krūšu krēmus un 1000 sievietes nelieto. Un pēc 3 gadiem tiek salīdzināti dati par krūšu saslimšanām abās grupās. Bet kosmētisko līdzekļu ražotājiem , protams, ka šādu pētījumu nav.

Otrkārt – ja jau būtu radīts tāds unikāls krūšu palielināšanas krēms, tad visi plastiskie ķirurgi un implantu ražotāji varētu iet pensijā, bet tādas tendences galīgi nav.

Krūšu dziedzeriem”patīk”viegla, maiga, limfodrenējoša masāža un jebkura veida silta ķermeņa eļļa “sagādās prieku”gan krūšu dziedzeru ādai , gan limfātiskai sistēmai.

Par to krūšu vēzi – viens no soļiem, kas jāzin un jāveic katrai sievietei ir krūšu pašizmeklēšana. Jebkura maigi slidoša kosmētikas līdzekļa uzklāšanas laikā Jūs neviļus “apgūstat”savu krūšu struktūru un tas ir labi.

Par tiem hormoniem – cauri ādai to uzsūkšanās un vēždraude ir ļoti mazticama.

Tad jau arī tiem sejas krēmiem, kurus lietoju un kuri satur aktīvas vielas būtu jārada ne  man 20 gadus jaunāks izskats, bet tā nu galīgi dzīvē nenotiek.

Droši izmēģiniet krēmus – novērtējiet to efektu ! No krēmiem vēzis neradīsies! Bet , ja nu galīgi Jūs neesat apmierināta ar savām krūtīm, konsultējieties ar plastisko ķirurgu.

Labdien! Man ir sekojoša problēma – žāvas. Tās var ilgt stundu no  vietas un var ilgt arī 3-7 dienas no vietas. Ir parādījusies arī miega  apnoja – naktī uztrūkstos augšā no tā, ka šķiet neesmu kādu brīdi  ievilkusi gaisu. Tā tas mēdz gadīties vienu līdz divas reizes nedēļā un  1līdz 4 reizes pa nakti. Papildus tam, mēdz būt arī bezmiegs. Vietām ir  sausa āda vai sarkani plankumi pēc mazģāšanās. Tas viss sākās no brīža,  kad paliku stāvoklī ar otru bērnu un nu ir pagājuši jau 7 mēn kopš bērna  dzimšanas, bet problēmas ir palikušas. Vēl bija nelielas ūdeņainas  pumpas starp pirkstiem. Tās gan tagad ir pazudušas. Ar šo problēmu eju  pie savas ģimenes ārstes jau vairāk kā gadu, sākumā bija jādzer  Meldonium, bet tas nelīdzēja. Tad parakstīja Phezam, no tā efekts bija  īslaicīgs. Esmu bijusi arī slimnīcā, lika sistēmu, laida diazepamu, bet  arī no tā nebija nekādas jēgas. Tagad parakstīja Noofen, bet nekādus  papildus izm eklējumus. Meklēju citu ģimenes ārstu, bet tajā pat laikā  meklēju iespējas noskaidot, kas tas varētu būt arī no citu ārstu  pieredzes. Ar cieņu, Dace.

Jūsu problēma ir pietiekoši unikāla, bet , Ja Jūs sakiet, ka tas sākās pēc dzemdībām, tad tas varbūt tomēr ir saistīts ar hormonālām izmaiņām pēc dzemdībām.

Man ir Jautājums – vai Jūs arvien barojiet bērnu? Vai Jums ir atgriezies menstruālais cikls?

Pēc dzemdībām notiek ļoti krasa hormonu nomaiņa – dominē progesterons, estrogēni ir zemi…Progesterons var radīt elpas trūkuma sajūtu. Miega traucējumus varētu saistīt ar estrogēnu deficītu. Ieteiktu Jums tomēr nokonsultēties ar pieredzējušu ginekologu, jo visas Jūsu sūdzības IR sākušās pēc dzemdībām, tas ir pēc krasām hormonu izmaiņām.

Labdien! Esmu grūtniecības 34. nedēļā un šodien ginekoloģe man veica 
> uztriepi uz streptokoku. Aizbraucot mājās, devos uz tualeti un urinējot 
> man bija lielas sāpes un uz tualetes papīra bija nedaudz redzamas 
> asinis. Vai tā būtu jābūt pēc šīs uztriepes noņemšanas?

Tas gan vairāk izklausās pec urīnceļu iekaisuma. Analīzi uz beta hemolitisko streptakoku ņem no maksts ārējās trešdaļas un tupļa zarnas arpuses un nekadai asiņosanai vai sāpēm nevajadzētu būt. Veiciet urina analīzi, droši pagaidām var Fitolizina padt un uromax- dzērveņu kapsulas.

Ja urīnā nitrītu tests ir pozitīvs un urīna uzsējumā parādās=kolonizājas zarnu nūjiņa lielā koncentrācija, būtu vēlams izdzert antibiotikas pret kurām mikrobs ir jutigs

Labdien, man ir pilni 50 gadi un nu jau 22 gadus lietoju hormonālo 
kontracepciju (Lindenette 30), vai ir iespējams pārbaudīt vai man 
vajadzētu turpināt lietot šo medikamentu, varbūt man jau ir laiks 
menopauzei, bet es ar hormoniem mākslīgi uzturu menstruācijas?

Jums patiešām ir taisnība – lietojot kontraceptīvās tabletes ir it kā “ilūzija”par regulāru menstruālo ciklu. No vienas puses iesaka lietot hormonālās tabletes šajā periodā, jo

 • ir regulārs menstruāls cikls
 • ir kontracepcija
 • aizsardzība pret osteoporozi
 • ja ir karstuma viļņi, kontracepcijas tabletes tos samazina

Viena droša pazīme,ka patiešām ir iestājusies “īsta “menopauze , ir menstruāciju iztrūkums pēc tablešu pārtraukšanas. Vēl var veikt hormonālās analīzes. Noteikti jāveic krūšu dziedzeru mammogrāfiskā izmeklēšana. Kopā ar savu ginekologu var pārrunāt jautājumu, vai lietot tālāk tabletes. Pēc rekomendācijām var turpināt lietot tabletes līdz 53-54 gdu vecumam

Sveiki, man ir 49 gadi un ir iestājusies menopauze. Vai tas ir normāli, 
ka reizēm mugurā velk un ir tāda sajūta, ka jāsākas mēnešreizēm? Vēl pie 
tā reibst galva, ir tāda kā nestabilitātes sajūta un pat nelaba dūša it 
kā būtu stāvoklī. Hormonterapiju neesmu uzsākusi.

Par menopauzes iestāšanos liecina menstruāciju iztrūkums vairāk kā gadu. Ja menstruācijas kavējas vairākus mēnešus, tas var būt, kad atkal kādu reizi atsākas menstruācijas. Galvas reiboņu dēļ, ieteiktu Jums konsultēties pie neirologa un veikt galvas asinsvadu doplerizmeklējumu: galvas reiboņi var būt gan paaugstināta asinsspiediena dēļ, kā arī asinscirkulācijas traucējumu dēļ kakla-skausta rajonā. Asinsspiediens bieži vien paaugstinās perimenopauzālā periodā.

Labdien! Man ir 18 gadu. Mēnešreizes man sākās kādos 13- 14 gados un 
viss bija stabili un labi, līdz es sāku zaudēt svaru, kad man bija 16. 
Man bija gremošanas problēmas, kas lika izvērtēt ēšanas paradumus un 
dzīvesveidu, kas arī noveda pie svara zuduma. Rezultātā man pazuda 
mēnešreizes uz pusgadu, tad pāris mēnešus tās atgriezās un tad atkal 
pazuda uz (pagaidām) neatgriešanos. Pēdējo reizi tās bija 2013.gada 
maijā. Man ir veikta USG un analīzes uz hormoniem, viss uzrādās labi un 
bez liekiem traicējumiem. Dzēru arī nakstsveces eļļu un vitamīnus, taču 
nekā. Esmu 1,64 m gara un sveru 48-49 kg. Kā lai risinu šo problēmu? 
Paldies par palīdzību!

Anete – tā nu ir – skaistums prasa upurus.

Lai būtu regulāras menstruācijas – ir nepieciešams arī neliels zemādas tauku daudzums un vismaz ~ 50 kilogrami. Protams, ka katrai sievietei ir sava “kritiskā masa”, lai būtu regulārs menstruālais cikls.

Ieteiktu Jums konsultēties pie ginekologa-endokrinologa. Bet vēl – ļoti svarīgi, lai ikdienā būtu sabalansēts uzturs – olbaltumi30-38%, ogļhidrāti40% un tauki. Hormonālai sistēmai , lai tā varētu harmoniski darboties menstruālā režīmā ir vajadzīgi visa veida “būvmateriāli”. Varbūt iesākumā, pat sasniedzot 50 kg robežu ar uzturu vien nepietiks, lai “atmodinātu”menstruācijas. Aizdomājieties lūdzu – ko nozīmē regulārs menstruālais cikls? Tas nozīmē, ka Jūsu organisms 18 gadu vecumā ir sasniedzis hormonālu pilnbriedu, kā tam arī vajadzētu būt.Lūdzu konsultējieties ar zinošu ginekologu un aizdomājieties par pilnvērtīgu uzturu. Arī sporta nodarbības 7x nedēļā rada pārliecīgu stresu ķermenim…šajā gadījumā arī var būt menstruāciju iztrūkums.

Labdien, dr. Dace Matule. Izstāstīšu situāciju…ir man meitiņa,dažus 
mēnešus pec meitiņas piedzimšanas ieliku hormonālo spirāli…viss bija 
kā vajag- pirmos mēnešus bija asiņošana,tad izzuda…manīju, ka tuvojas 
mēneša beigas, tad bija gaiši rozā smērējumi,bet tiešām ļoti maz. Arī 
pēc mīlēšanās viss bija kārtībā,bet tad pēdējo reizi, kad notika 
mīlēšanās,man sākās asiņošana nākamajā rītā un jau otro dienu ir 
asiņošana. Vai pastāv iespēja, ka ir iestājusies grūtniecība? liels 
paldies par atbildi.

Hormonālo spirāli grūtniecības iestāšanās ir ļoti maz-ticama – varbūt 1 sievietei no 1000. Domāju, ka tas saistīts ar to, ka hormonālā spirāle ir nedaudz “izkustējusies”. Domāju, ja asiņošana atkārtojas, vajadzētu veikt ultrasonogrāfiju.

Labdien! Atvainojos, ka traucēju. Vēlos dzirdēt Jūsu viedokli par man 
sasāpējušu problēmu. Man ir 48 gadi un mēnešreizes vairs nav regulāras. 
Mani nomoka balti izdalījumi no maksts un nieze. Brīžiem izdalījumu 
gandrīz nav, bet nieze saglabājas. Veicot analīzes noskaidrojās, ka tā 
ir piena sēnīte.Daktere izrakstīja Gynofort, pēc tam Polygynax. Labāk 
paliek uz neilgu brīdi, bet pēc neilga laika atkal atjaunojas. Tagad 
daktere ieteica lietot Fluconazol un vairākus mēnešus Liveo-4, kuru jau 
esmu sākusi lietot. Vai tas ir risinājums šai problēmai? Varbūt 
vajadzētu lietot kādas zāles arī manam partnerim? Ar cieņu Aina.

Jautājums ir – vai nieze ir arī uz ārējiem dzimumorgāniem? Ja pēc maksts uztriepes tā patiešām ir piena sēnīte, tad Gynofort rekomendē 1x mēnesī 1 gadu ilgi. Partneris arī var izdzert Flucanozoli 150 kapsulu, bet tas nav obligāti, ja viņam nav sūdzību. Piena sēne nav seksuāli transmisīva – tā netiek nodota dzimumceļā. Bet vēl – noteikti jānosaka glikoze asinīs.

Labdien! man ir aizkavējušās mēnešreizes, uztaisīju divus grūtniecības 
testus, bet abi negatīvi. Pierakstījos pie ginekologa, vizītē bet vēl 
ilgi jāgaida! Pēc pēdējā dzimumakta (divas dienas) ir niezoša sajūta . 
Tā varētu būt kāda sēnīte vai kas tāds ? Varbūt ir kāda smēre, ko varu 
iegādāties aptiekā bez receptes? vai kādi citi medikamenti kas varētu 
palīdzēt pret šo diskomforta sajūtu??

Tas ir iespējams, ka menstruācijas kavējas “vienkārši”- ne grūtniecības dēļ. Bet otra iespēja, ka grūtniecība ir iestājusies vēlāk un  grūtniecības tests VĒL nav pozitīvs. Bet, ja Jums ir balti izdalījumi un nieze – Jūs varat bez receptes iegādāties klotrimazola ziedi vai Gyno Pevaryl 50 svecītes.

Labdien! Kā rīkoties pēc spontānā aborta? Apmeklēju ārstu pēc 7 dienām, 
esot tomēr jāveic tīrīšana, lai neveidotos iekaisuma process(grūtniecība 
bija 5-6 ned.). Vai bez sonogrāfijas izmeklējuma var noteikt (apskatīja 
tikai dzemdes kakliņu ), vai vispār ir kaut kas vēl palicis no embrija, 
jo šajās 7 dienās tīrījās diezgan pamatīgi. Gribas ticēt, ka viss arī 
būs iztīrījies, bet , protams, negribas riskēt. Jūtos labi, nekas nesāp, 
nelieli brūngani smērējumi pēc tualetes apmeklējuma(8 diena). Dzemdes 
kakliņš esot aizvēries. Nu, ļoti negribētos ķirurģisko traumu dzemdei. 
Tādēļ dodiet padomu kā labāk rīkoties. Man ir 45 gadi , šī bija trešā 
grūtniecība(pirmo reizi spontānais aborts).
Ar cieņu, Patrīcija.

Savā praksē pēc spontānas grūtniecības pārtraukšanās, pat arī tad, ja šķiet, ka augļa ola ir pilnībā izdalījusies no dzemdes, es vienmēr veicu ultrasonogrāfisko izmeklēšanu. Ja nav iekaisuma pazīmju,  principā vajadzētu veikt ultrasonogrāfiju, lai pārliecinātos, ka patiešām nekas vairāk no augļa olas daļām nav “aizkavējušās”dzemdes dobumā

Auglīša iedzimtās patoloģijas nav saistītas ar Jūsu olnīcu darbību. Ļoti ceru, ka ģenētiķi izskaidroja, ka iedzimtas hromosomu un orgānu patoloģijas ir gadījuma mutācija( ja vien Jūsu ģimenē nav kādas iedzimtas kaites).

Labdien, Veselības problemas man sākās jau pirms vairākiem gadiem. Ir 
bijušas aizdomas par MS, bet izmeklējumi diagnozi neapstiprināja lai gan 
dažas lietas kā piemēram kreisās puses samazināta jušana, vajums 
līdzsvara traucējumi saglabajušies. Bet tas sobrīd mani nesatrauc. Pirms 
gada rudenī man atklāja ka ir endometrioze(ielika Mirena), nierē siks 
akmens vai cista ar kalcinatu, 12pirkstu zarnā hronisks gastroduodenīts, 
bija aktinisks dermatits kakla daļā ar bridinājumu par T šunu limfomas 
attistibas risku. Šobrīd īsti nezinu kas ar mani notiek. Bija 
tireotoksikozes epizode( TSH zem 0.008, T4 norma, TPO ap 900, pirms 
mēneša analīzes bija normas robežās)ar tahikardiju, nes peku, svisanu, 
nelielu svara krisanos, depresivu stavokli. pirms 2 mēn saku dzert 
Tirozolu+concor, pec 3 ned kursa man sākas stipra nētrene un Arsts zales 
ieteica nedzert vairs, bet nātrene ir joprojām un tiešām stipra vairāk 
gan kermeņa augšdaļā(mugura, priekšpuse, kakls, rokas) un es nezinu no 
ka tas ir. Jau kādu pusgadu acs plakstini iekaisuši sabiezetu adu, 
apsartusi, niez un grauž acis bet adas arsts neko neatrada. Pašlaik ir 
trīce pie fiziskas slodzes, reizēm sirds ritms paatrināts, kaklā sāpes 
un skrapešanas sajūta, iekaisusi galvas ada, koncentresanas grutibas un 
lēnaka uztvere ka arī grūtības veikt darba pienakumus, fiziski smags 
darbs Dārzeņu noliktavā vasarā un lauka. Depresīvs noskaņojums arī dzan. 
Man ir 32 gadi, esmu mamma 3 bērniem un sliktā pašsajūta jau ļoti traucē 
ikdienā, tad vēl pirms nedēlas paradijas sapes labaja puse olnicu 
rajona, urina analizes norma. Ko jūs man ieteiktu darīt, vai ir pamats 
domat ka ir k as nopietns vai arī tas viss var but no stresa. 
Vairogdziedzeri ari ir abas puses vairaki mazi mezgli, nedaudz 
palielinats.

Jums ir tāds sarežģīts sūdzību kaleidoskops, grūti neklātienē atbildēt.

bet man radās tāda doma – vai tās ādas un acu problēmas tomēr neparādījās Mirenas “laikā”. Hormonus saturošai spirālei ir blakusparādības, kas ir saistītas ar ādu, sausām acīm.

Ja kāda no šo izpausmju “buķetes” neizskaidrojami parādījās Mirenas laikā ( bet ne tireotoksikoze ) , ir vērts apdomāt jautājumu par Mirenas izņemšanu.

Labdien! Man ir 39 gadi ,agrāk man bija normālas mēnešreizes, bet 
tagad, jau ilgāku laiku, tās ir stipras.Pa retam tās bija ar 
nelielieliem recekļiem, bet tagad, pēdējā reizē, šie recekļi bija ļoti 
daudz un lieliem gabaliem, ko tas varētu nozīmēt, un ko man darīt?
Domāju, ka Jums būtu jādodas pie ginekologa uz ultrasonogrāfisko izmeklēšanu.

Iespējamie iemesli izmaiņām menstruālajā asiņošanā:

 • endometrija ( dzemdes dobuma ) polips
 • pārliecīgi biezs dzemdes iekšējais slānis – endometrija hiperplāzija
 • dzemdes miomas mezgli vai adenomioze
 • iekaisums
 • olnīcu darbības traucējumi.

Iemesli var būt dažādi, tā kā uz ginekoloģisko ultrasonogrāfiju IR jādodas, lai varētu plānot tālāko ārstēšanas taktiku.

Labdien! Vai pēc olnīcu pārsiešanas ir iespējams palikt stāvoklī?

Cik noprotu – nosieti ir olvadi….

Olnīcas funkcionē normāli un ir regulārs menstruālais cikls.

Tas nozīmē, ka grūtniecība ir iespējama.

Bet tā kā spermatozoīdi nenokļūst pie dzimumšūnas – apaugļošanās visticamāk nav iespējama.

Grūtniecība olvadu nosiešanas gadījumā iestājas 1:1000

Bet – grūtniecība ir iespējama ar ārpusķermeņa apaugļošanas palīdzību.

Konsultējieties speciālajās neauglības ārstēšanas klīnikās.

Labdien! Lieta tāda, man ir 47 gadi un manas mēnešreizes ir regulāras. 
Tās ilgst 3 dienas, nav sāpīgas, vienīgi kādas divas nedēļas iepriekš 
sāk palikt jutīgas krūtis un mazliet piesāp galva. Man ir tāds 
jautājums- vai tas ir notmali un vai es vēl varu palikt stāvokl?ļoti to 
gribētu,ir bijušas jau dzemdības, ir bērni. Cenšos ieņemt bērniņu, bet 
nesanāk. Varbūt,kaut kādas zāles ir man jālieto? Lūdzu palīdziet rast 
atbildes uz maniem jautājumiem. Virietis ar kuru ir dzimumdzīve ir 15 
gadus jaunāks par mani.

Neraugoties uz to, ka Jums ir regulārs menstruālais cikls, dzimumšūnas olnīcās var nebūt tik kvalitatīvas, lai spētu apaugļoties.

No visas sirds Jums ieteiktu konsultēties ar neauglības ārstēšanas speciālistiem.

Hormonu analīzēs var noteikt iespējamo olnīcu dzimumšūnu “potenciālu”.

Protams, es nedrīkstu apgalvot, ka grūtniecības iestāšanās ir pilnīgi nereāla, tomēr vislabāk būtu konsultēties ar ārstiem Embrionā vai EGV klīnikā.

Labdien! Manai mammai ir atklāts dzemdes kakla vēzis vidēji smagā 
stadijā. Viņa kādu laiku lietoja zāles, bet es baidos, ka ar to ir par 
maz. Šobrīd viņai ir ļoti sapampušas kājas – vai ir kāds līdzeklis, kā 
tūsku no kājām mazināt, kamēr turpinu viņu pārliecināt ārstēt slimību 
nopietnāk? Tūska ir tik liela, ka apgrūtina staigāšanu. Antra

Vai Jūsu mammu ir redzējis onkologs vai ģimenes ārsts?

Situācija ir pārāk nopietna, lai vienkārši internetā dotu padomus.

Kādas zāles Jūsu mamma lietoja?

Vai viņai ir veikta operācijā vai starošana?

Kad Jūsu mammu ir redzējis ģimenes ārsts? Veikta Elektrokardiogramma?

Redziet – tik daudz jautājumu..

Dzemdes kakla vēzis neiedzimst, bet tā ir saslimšana,kuru pirmsvēža stadijā var laicīgi atklāt.

Ielaist saslimšanu ir grūti ārstēt…

Labdien! Man ir 55 gadi.Vai ir kāds skaidrojums, kādēļ dzimumdzīves 
laikā sāk sāpēt galva?

Saistībā ar dzimumdzīvi ir vairāku veidu galvassāpes:

 1. Saistītas ar dzimumdzīvi un izpaužas jebkurā dzimumdzīves brīdī.
 2. Saistītas ar orgasmu.
 3. Ļoti stipras, pat bīstamas galvassāpes, kuras izraisa mikroasinsizplūdumi. Par laimi – šādas galvassāpes ir ļoti, ļoti retas un 3x biežāk sastopamas vīriešiem.

Galvassāpes dzimumdzīves laikā izraisa strauja asinsvadu paplašināšanās smadzenēs seksa laikā, kā arī bieži vien notiek kakla daļas muskulatūras sasprindzināšanās, kas savukārt izraisa asins cirkulācijas traucējumus. Iespējams, ka vēl viens galvassāpju veicinošs faktors ir adrenalīns – stresa hormons, kas arī ietekmē asinsvadu stāvokli.

Ir vairāki ieteikumi, kā izvairīties no galvassāpēm :

 • Ja sāpes ir pirmo reizi mūžā, iesaka pāris nedēļas atturēties no seksa. Iespējams, ka sāpes pāries pašas no sevis.
 • Ja sāpes atkārtojas, iespējams arī iedzert kādu no nespecifiskiem pretiekaisuma līdzekļiem ( ibumetinu, ibuprofenu ) ~ 45 min pirms dzimumdzīves.
 • Noteikti jākonsultējas ar ārstu, ja:
  • Ir ļoti „stīva”,sāpīga spranda/ kakla daļa un mugura
  • Ja galvassāpes ir saistītas ar sliktu dūšu, galvasreiboņiem, ģībšanu
  • Ja ir paaugstināts asinsspiediens un netiek lietotas zāles
 • Ja galvassāpes saglabājas ilgstoši ( līdz 24 stundām ) pēc dzimumdzīves

Galvassāpes orgasma laikā.

Izteiktas galvassāpes veidojas īsu brīdi pirms orgasma, saistīts ar asinsvadu reakciju uz hormonālām un asinsrites izmaiņām.

Raksturīgi:

 • Paaugstināts, nestabils asinsspiediens.
 • Biežāk sastopams vīriešiem
 • Biežāk sastop pacientiem, kuriem ir „tendence” uz migrēnām
 • Raksturīgi – asas sāpes „aiz acu āboliem”, pieres daivā
 • Sāpes ilgst minūtes līdz pat vairākas stundas.
 • Visraksturīgāk – sāpes sākas pēkšņi un ilgst 15-20 minūtes

Ko darīt?

 • Noskaidrot – kāds ir asinsspiediens
 • Ja ir biežas, ar seksu nesaistītas galvassāpes/migrēnas – jākonsultējas ar neirologu, jāveic galvas asinsvadu doplers
 • Ļoti bieži gan tas ir saistīts ar kakla muskulatūras problēmām – masāžā, osteopātija vai ārstnieciskā vingrošana normalizēs muskuļu tonusu.

Sveicināti! Lietoju Cerazette pēc grūtniecības, bērns dzima 27.08., bet tabletes sāku lietot 12.10. mēnešreizes atsākās pašās oktobra beigās (ap 20ajiem datumiem) ilga kā parasti ap 7 dienām- stipra asiņošana pirmās 2,3 dienas un tad mērenāk, bet pašlaik mēnešreizes nav bijušas – gaidīju novembra beigās , tagad ari decembri, bet nav bijušas, vai tas ir normali? it kā nekādu pastāvīgu pazīmju man nav, tik nedaudz svars par 2,3 kg ir vairāk. Tā sliktās dūšas un tādi simptomi nav. Ko labak darit? uztaisit grutniecibas testu?varbut kavējas un lasīju,ka esot neregulāra asiņošana, bet vai var būt tā, ka iztrūkst 2 mēnešu periodā?

Cerazette ir tikai progesteronu ( vienu hormonu ) saturošas kontraceptīvàs tabletes, kas jādzer nepārtraukti, šajā laikā menstruācijas nav – un tas ir normāli. Var but ari neliels svara pieaugums. Beidzot barot bernu , ieteiktu Jums pāriet uz kombinētām cikliski lietojamam zemu hormonu devu tabletēm, ar kurām bus gan menstruācijas, gan ari nebus svara pieaugums.

Labdien! Man zemādas implantu ievietoja 5 mēnešus atpakaļ. Patreiz cīnos ar lieko svaru,jo nu jau esmu pieņēmusies svarā līdz 82kg kopš ieliku implatu. Pagājušā gada jūnijā piedzima dēliņš un kopš tā laika svars tikai aug un tie ir apmēram 8kg. Gribētu zināt, vai nebūtu labāk ņemt laukā imlantu kamēr neesmu pārvērtusies par staigaajošu bumbiņu? Paldies jau iepriekš.

Protams!!!!…. Ņemiet arā implantu, negaidiet 90 kilogramus…..
Nav jau tā, ka katrai sievietei, kurai ir zemādas implants, bus svara pieaugums, bet individuāli- tikai progesteronu saturoši kontracepcijas līdzekļi izraisa svara pieaugumu galvenokārt šķidruma aiztures deļ. Jādomā par citu- kombinētu , zemu hormonu devu saturošu kontracepciju.

Labdien! Man ir 26 gadi un es vēl esmu nevainīga. Vai tas ir normāli pēc jūsu domām? Vienkārši līdz šim es par seksu nedomāju jo nebiju satikusi puisi kurš patiktu. Ko padomās puisis, ka man savos gados nav bijis intīmu attiecību? Un kāda būtu labākā kontracepcijas metode pirmajai reizei, vai pietiek ar prezervatīvu?

Es domāju, ka nevainība nav ne netikums, ne kaut kas nosodāms, tā ir respektējama personīgā izvēle. Pirmajā reizē, kā arī turpmāk, līdz izveidojas pastāvīgas seksuālās attiecības, viennozīmīgi vajadzētu lietot prezervatīvu, kurš ir vienīgā kontracepcijas metode, kas pasargā arī no infekcijām.

Labdien! Dzīvoju Anglijā. Man ir 50 gadi. 20.oktobrī man tika veikta histerektomijas operācija. Bija cista olnīcā un ārsts ieteica izņemt  visu–dzemdi,olvadus un olnīcas. Es ari piekritu,lai vairs nebūtu jamokās ar sāpīgām mēnešreizēm un asiņu īplūdiem nedēļas garumā.Jautājums ir tāds: kāpēc man ir menopauzes simptomi-spēcīga svīšana gan dienā, gan naktī un karstuma viļņi (ja man tur neka vairs nav)?Paldies!

Asiņošana un spēcīgas mēnešreizes visticamāk bija saistītas ar dzemdes miomu vai adenomiozi, bet, ja iestātos  “dabīga”menopauze, tas viss beigtos.

Kas ir menopauze ?  Tā ir situācija, kad olnīcās ir beigušās dzimumšūnas , tās ir izsīkušas, un olnīcas vairs neražo hormonus, kas nodrošina auglību un vēl daudz ko citu. Bet Jūsu gadījumā menopauze iestājās pēkšņi – viss tika izoperēts un karstuma viļņi ir ķermeņa “sauciens” pēc hormoniem – vielām, kuras izstrādāja olnīcas.

Tas ir hormona estrogēna deficīts, kas rada termoregulācijas traucējumus.

Jūs varat, un ir pavisam noteikti ieteicami hormonaizvietojošie preparāti, kas satur tikai estrogēnus – Divigel, Estradot vai citus. No vēžiem nav jābaidās! Tīri estrogēnu preparāti ne tikai pilnībā “noņems”karstuma viļņus, bet arī uzlabos pašsajūtu.

Labdien!Man bija dvinu grutnieciba7 nedela.Paradijas brungani izdalijumi ar nedaudz asins piejaukumu.Viens auglitis bija gajis boja,bija jaiet uz tirisanu.Pirms cik ilga laika auglitis vareja aiziet boja,ja bija bruni izdalijumi.

Brūni izdalījumi nozīmē to, ka ļoti lēnām dzemde sāk “izstumt”augļa olu, kurā auglītis ir aizgājis bojā. Ir ļit grūti pateikt tieši kurā brīdī ir apstājusies augļa attīstība.
Šādus grūtniecības sarežģījumus sastop vispār ~ 15 % no visām grūtniecībām. Sievietes vienmēr jautā – kādēļ?kāds iemesls? ļoti agri grūtniecības pārtraukšanās iemesls ir spontāna ģenētiska patoloģija – to sastop ~ 50-70% visās grūtniecībās, kas agrā grūtniecības laikā aiziet bojā. Te jāsaka, ka tas nav saistīts ar sievieti pašu. Tā notiek, gados vecākām sievietēm ( virs 35 g) relatīvi biežāk.
Ja Jums vajadzēja būt 7 grūtniecības nedēļām un sākās brūni izdalījumi, tas varētu liecināt, ka grūtniecība apstājusies ~ 5 nedēļās.

Labdien, man pēdējās mēnešreizes sākās 17. oktobrī nu jau ir 28. novembris un mēnešreižu vēl nav. uztaisīju divus grūtniecības testus un abi bija pozitīvi. Esmu pieteikusies pie valsts ginekologa bet vizīte ir tikai 9.decembrī. ja es pareizi rēķinu tad iespējams esmu jau 7 nedēļā? Esmu salasījusies daudz dažādas informācijas par grūtniecību un vēlos zināt, vai man jāskrien uz aptieku pirkt follijskābe, vai citi vitamīni, vai to dart tikai tad, kad ārsts apstiprinājis grūtniecību? es nezinu kā man rīkoties, jo ja esmu stāvoklī vēlos, lai bērniņs piedzimst vesels. Apjukusī meitene.

Apsveicam no visas sirds!
Jūsu grūtniecības laiks atbilst 6 nedēļām un 5dienām. Jums ir jāsāk lietot folskābe 400 mikrogrami/ dienā. Folskābi var sākt lietot jau 3 mēnešus pirms grūtniecības iestāšanās, tāpēc pat, ja ginekologs nav grūtniecību vēl apstiprinājis, folskābe nāks tikai par labu. Varat lietot arī kompleksos grūtnieču vitamīnus, kuros bez folskābes iekšā ir arī citas vērtīgas sastāvdaļas, piemēram, jods (BioMulti, Pregnacare, u.c.).

Labdien man ir tads jautajum vai varu palikt stavokli ja ir abpuseja hidrosaktosalpings,maza iegurna verepleves saaugumi un olvada sieninas fibroze,veicu laparoskopiju.

Iespēja, ka Jūs paliksiet stāvoklī spontāni ir ļoti, ļoti niecīga. Jums būtu jādomā par ārpusķermeņa apaugļošanu, kuru šobrīd apmaksā valsts. Taču problēma, ja ir šķidrums olvadā, ir ne tikai palikt stāvoklī, bet arī iznēsāt grūtniecību, jo šis šķidrums var grūtniecības laikā “ietecēt dzemdes dobumā” un traucēt grūtniecības attīstībai. Tāpēc, ja šis abpusējais hydrosalpynx ir izteikts, pirms ārpusķermeņa apaugļošanas būtu jāveic olvadu operācija un jālikvidē hydrosalpynx.

Labdien ! Man ir 54 gadi. Pēc NVD valsts apmaksāta uzaicinājuma biju uz mamogrāfijas izmeklējumu. Saņēmu atbildi ar secinājumu : Mērenas fibrozi adenozas pārmaiņas krūtīs. Ar struktūras pārsvaru labajā krūtī.Ja pastāv palpatora atrade, papildus USS. Priecāšos, ja atbildēsiet kotas nozīmē un ko darīt tālāk?

Pārmaiņas ir labdabīgas, taču pilnīgākai izmeklēšanai būtu nepieciešams veikt krūšu ultrasonogrāfiju.

Labdien! Man veica laparaskopiju un secinaja,ka olvadi necaurlaidigi. Vai tomer ir kadas zales vai tejas ,ko verts pameginat?Paldies!

Ja abi olvadi ir necaurlaidīgi, ļoti, ļoti mazticams, ka ar tējām šos olvadus var atvērt. Ļoti sen, pirms 25 gadiem bija populāras sanatorijas ar dūņu aplikācijām uz vēdera. Taču Jums jebkurā gadījumā ir jādomā par ārpusķermeņa apaugļošanu.

Ja abi olvadi ir necaurlaidīgi, ļoti, ļoti mazticams, ka ar tējām šos olvadus var atvērt. Ļoti sen, pirms 25 gadiem bija populāras sanatorijas ar dūņu aplikācijām uz vēdera. Taču Jums jebkurā gadījumā ir jādomā par ārpusķermeņa apaugļošanu.

Man ir 46 gadi. MR ir regulāras ar 21-24 dienu intervālu, bet oktobra sākumā izkrita. Man ir \\\”spirāle\\\” tā ka grūtniecību varbūt būtu jāizslēdz. Oktobra sākumā bija lidojums uz citu valsti, vai tas varētu kā ietekmēt MR? Vai arī sākas menopauze?

Kā Jums tagad ir ar menstruālo ciklu?
Vai nākošās menstruācijas ir atsākušās.
Visticamāk, ka menstruālā cikla traucējumi norāda uz olnīcu funkcijas pakāpenisku samazināšnos, kas ir raksturīga jau vairākus gadus pirms menopauzes iestāšanās. Ja nākošās menstruācijas atsākās un asiņošana nav ne ilgāka, ne stiprāka – tad šāda menstruāciju aizkave var būt kā normas variants 46 gadu vecumā.

Здраствуйте! У меня вопрос по поводу подкожного импланта: с какого возраста предпочтительнее устанавливать? Можно ли устанавливать нерожавшим женщинам?

Zemādas implants Nexplanon ir ļoti populārs Anglijā tieši nedzemdējušu, jaunu sieviešu vidū.
Protams, ka Nexplanonu var lietot jaunas nedzemdējušas sievietes, es ieteiktu uzsākt šī kontracepcijas līdzekļa lietošanu, kad vismaz 2 gadus ir bijuis regulārs menstruālais cikls , domājams ap ~ 18 gadiem.

Sveiki.Man ir 19gadi. Pec bernina piedzimsanas man bija problemas ar to ka netirijas ara dzemde,biju pie arsta, arste man parakstija man zales itka biju uz apskati teica ka viss esot labi. bet jau kadu laiku menesreizes biezi kavejas sakas ik pec menesiem,bet nu jau tagad nav
vairska 2menesus.esmu taisijusi grutniecibas testu nav pozitivs.Bet vairak man satrauc tas ka nevaru nekur iziet ara bez ieliknisiem ,jo brausmigi daudz nak izdalijumi no sakuma bija vini skidri vairak bet tagad jau nak vairak ka kunkulos loti balti,sagada pat gritibas ar dzimum dzivi jo seksa laika vini ari loti daudz un biezi nak ara man jau ir paradijusies dizkomforta sajuta ka negribu vairak ar dzimumdzivi nodarboties. Ko man tagad darit?

Būtu svarīgi zināt, cik ilgs laiks ir pagājis kopš dzemdībām. Bērniņa pirmā gada un krūts barošanas laikā menstruācijas var nebūt regulāras un tas ir normāli. Menstruāciju regularitātes traucējumi būs arī tad, ja jums būs ievērojamas svara izmaiņas.
Bet , runājot par tiem baltajiem- daudz izdalījumiem. Visticamāk tā ir piena sēne, jo vaginālai kandidozei ir raksturīgi gan izdalījumi, gan arī maksts diskomforts. Aptiekā bez receptes var palūgt makstī liekamās svecītes – GynoPevaryl50 vai Canifug. To Jūs varat droši izdarīt  pirms dodieties pie ginekologa.

Labdien! Gribēju noskaidrot šādu jautājumu: 3 gadus lietoju kontracpcijas riņķi, pārtraucau.Pirmajā mēnesī Mēnešreizes sākās un beidzās kā parasti, bet cikla vidū atkal sākās ķēpāšanaš gan ar brūnām, gan saŗtām asinīm. Vai tas ir normāli? Cik ātri varētu noregulēties cikls. Parasti cikls bija ļot paredzams 28 dienas. Paldies.

Pēc kontracepcijas līdzekļu lietošanas pārtraukšanas iespējami menstruālā cikla regularitātes traucējumi. Ieteiktu Jums pavērot arī nākošo menstruālo ciklu. Ir gadījumi, kad paiet pat 6 mēneši, līdz menstruālais cikls atgriežas “savās”regularitātē. Ja arī nākošajā mēnesī sākas smērējoši izdalījumi, nepieciešams veikt ultrasonogrāfisko izmeklējumu.

Labdien! Man ir 48 gadi.Kad man bija 32 gadi.Tika veikta ginekoloģiska operācija,kuras laikā izoperēja dzemdi, dzemdes kaklu un labās puses olnīcu.Pamatā bija mioma.Šos 16 gadus īpašas sūdzības neizjutu,bet šā gada februārī parādījās vēdera lejas daļā nepatīkamas velkošas sāpes. Jūlijā tika sonogrāfijā konstatētas divas lielas cistas 7x5cm.un4x1,3cm, pie atlikušās kreisās olnīcas.Tika veiktas visas analīzes.un konstatēts, ka tās ir folekulārās cistas,tās parādījušās hormonu svārstību dēļ.Tika izrakstīts Rigevidons .Četru mēnešu laikā mazākā cista bija uzsūkusies bet lielākā samazinājusies uz 3×1.2cm.Ieteica turpināt Rigevidona lietošanu.Līdz šim nebija nekādas problēmas ,bet sāka neciešami sāpēt kāju iekšējās vēnas.Jautājums kā man rīkoties tālāk? Vai man turpināt nodzert zāles līdz mēneša beigām ,vai pārtraukt tās lietošanu ?Bet kas notiks ar cistām? Tas mani satrauc .Varbūt ir kādi citi medikamenti ko šādā situācijā lietot. Jau iepriekš atvainojos par tik garu vēstuli ,bet privāti savu dakterīti sazvanīt nevaru.

Ja Jums sāp vēnas – Rigevidonu vairāk nedrīkst lietot.
Ja cistas ir ievērojami samazinājušās, nav nekādas nepieciešamības turpināt lietot hormonālo terapiju. Funkcionālas=pārejošas, follikulāras cistas bieži vien izzūd pašas no sevis 6-8 nedēļu laikā. Domāju, ka cistu parādīšanās Jūsu gadījumā ir saistīts ar hormonālām premenopauzālām izmaiņām. Nav nepieciešamība lietot citus medikamentus. Ja Jums nav nekādu sūdzību – vēl pēc brīža atkārtojiet ultrasonogrāfiju.

Labdien! Lietoju hormonālās tabletes jau 3 gadus – Daylette 1.novembrī aizmirsu izdzert piedspadsmito balto tabletei, 3. novembrī sākās asiņošana (no neizdzertās tabletes). Tiklīdz atcerējos tā uzreiz iedzēru neizdzerto tableti – 15h vēlāk nekā tam vajadzēja būt. Jau kādas 15 dienas ir asiņošana/ smērēšanās – tad pāriet, tad atkal sākas. 2 dienas
atkal viss bija kārtībā, bet šodien atkal nedaudz smērējas – tā jau ir 17. diena. Vai tas ir normāli? Protams, zinu, ka jāgaida kamēr viss aiziet savās vietās, bet vai tomēr 17 dienas nav nedaudz par ilgu? Paldies Jums par atbildi.

Lietojot Daylette, aizmirstot iedzert tableti, šadā smērēšanās var būt, tas ir normāli. Turpiniet lietot Daylette pēc parastās shēmas. Ja, sākot lietot jaunu hormonālo tablešu paciņu, smērēšanās nebeidzas, Jums vajadzētu doties pie sava ginekologa un lemt par Daylettes nomaiņu uz citām tabletēm.

Labdien. 2 gadus dzēru pretapaugļošanās tabletes Yaz. 2014.g februarī beidzu tās lietot un bija pēdējās menstruācijas. Marts, aprīlis, jūnijs nekā. Biju pie ārsta. Visu apskatījās analīzes, hormoni, viss kā nākas. 24.jūlijā beidzot sākās asiņošana. Viss kā ierasts 4 dienas. Tad nu atkal augusts, septembris, oktobris pa tukšo. Nu jau 19.novembris. Vēl nekā. Septembrī vizītē pie ginekologa hormoni utt. viss kārtībā. Kas vēl būtu jāpārbauda. Man 28 gadi. Grūtniecību vēl neplānoju, bet nākotnē noteikti vēlētos mazuli. Paldies jau iepriekš.

Regulārām menstruācijām pēc pretapaugļošanās tablešu lietošanas būtu jāatsākas gada laikā. Ja Jums nav citu sūdzību, es ieteiktu 6 mēnešus palietot Prefemin, kas nav hormonāls preparāts, bet ir augu izcelsmes preparāts, kas maigi harmonizē menstruālo ciklu. Liela nozīme ir arī Jūsu svaram un vīrišķo hormonu daudzumam.

Sveicinati! Jau astoņus mēnešus ,dienu diena meru bazalo temperaturu.Un ieskatoties ciklos redzu kad man temperatura pec ovulacijas nepaaugstinas parak augstu,kapums ir ,bet viena cikla tik bijis ir 37.1,videji augstaka temperatura ir 36,8…36,9.Vai tas liecina par dzeltenā ķermeņa funkciju traucējumu zemu progesteronu?No ka tadi traucejumi?Un vai pi sadiem traucejumiem var iestaties grutnieciba?Gimene jau ir 2 bernini. Paldies.

Lasot Jūsu vēstuli, man nāk prātā Lācītis Pūks – “jo vairāk snieg, jo vairāk tiek…”
Kādēļ?
Jo vairāk nun ilgāk nmērīt temperatūru, jo rodas lielāks stress, ka “kaut kas ar mani nak kārtībā “. Un stresa hormoni savukārt “apēd” progesteronu, kas ir ļoti būtisks pilnvērtīgas sekrēcijas fāzes nodrošināšani. Dzeltenā ķermeņa nepietiekamība veidojas arī saistībā ar vecumu…pēc 35 gadu vecuma vērojama progesterona līmeņa dabiska samazināšanās.
Es Jums ieteiktu pakonsultēties ar kādu zinošu ginekologu, lai kopīgi izvērtētu grūtniecības iestāšanās iespēju…
Stress patiesi ir vislielākais grūtniecības iestāšanās naidnieks, arī vecums….

Labdien.Man ir 54 gadi,mēnešreizes nav no aprīļa. Jūtos ļoti labi,vienīgi pāris dienas tagad ir jutīgi abi krūtsgali-kādēļ tā?

Beidzoties menstruācijām, hormonu līmeņi vēl turpina svārstīties. Jūtīgi krūšu gali var nozīmēt to, ka pēc kāda laika var vēl parādīties menstruācijām līdzīga asiņošana – tas ir normāli, ka menstruācijas parādās pēc 3-6 mēnešu pārtraukuma un tas neliecina ne par kādu patoloģiju.

Labdien! Man tika konstatēta endometrioze, pusgadu bija spirāle
Mirena,ārsts izņēma, jo bija parādījušās divas lielas cistas,kuras 3
mēn.laikā tā arī nepazuda.Tgd ārste izrakstīja Cerazette,bet bailes dzert,jo spirāles lietošanas laikā bija ļoti sāpīgas krūtis,migrēna un jutos diskomfortā ar sevi.Vai šīs zāles ir analogas spirālei? Un jautājums vai dēļ endometriozes var ļoti pastiprināti izkrist mati?Esmu izmisumā, kad mazgājot mati krīt saujām! Paldies.

Ja tās ir endometriozes cistas – tās nepazudīs. Ja cistas ir “vienkāršas”, tad tās var pazust 4-6 nedēļu laikā. Tā kā Mirena ir hormonus saturoša spirāle, pēc spirāles ielikšanas, cistas va r parādīties. Arī blakusparādības – jūtīgas krūtis , ir saistītas ar spirāli.
Mati ir arī jūtīgi uz hormonu līmeņu izmaiņām.Normalizējoties “atpakaļ”jūsu hormonu profilam, matu izkrišana apstāsies.
Matam ir augšanas, miera un izkrišanas fāzes un tas ir arī cieši saistīts ar hormoniem – grūtniecības laikā neizkrīt parasti ne matiņš, bet pēc dzemdībām novērojama intensīva matu izkrišana un jaunu matu augšana.
Ko darīt tālāk – dzert Cerazette vai nedzert – tas ir atkarīgs no vairākiem faktoriem:
• kā izpaužas endometrioze?
• Vai ir olnīcās endometriozes cistas?
• kas ar grūtniecību? Vai patreizējā brīdī Jūs plānojat grūtniecību?
• Kāda ir ultrasonogrāfiskā atrade?
Iespējams, ka patreizējā brīdī nekas būtisks nav jādara un kontracepcijai varbūt būtu ieteicamas jebkuras zemu devu kontraceptīvās tabletes.

Man ir 46 gadi. MR ir regulāras ar 21-24 dienu intervālu, bet oktobrasākumā izkrita. Man ir \\\”spirāle\\\” tā ka grūtniecību varbūt būtu jāizslēdz. Oktobra sākumā bija lidojums uz citu valsti, vai tas varētu kā ietekmēt MR? Vai arī sākas menopauze?

Tuvojoties menopauzei, ir raksturīgas cikla ilguma svārstības, kā arī tas, ka asiņošanas kļūst neregulārākas, vai tās var iztrūkt kādu mēnesi. Iespējams arī tas, ka mēnešreizes ir vairāk vai mazāk dienu kā parasti. Tas notiek hormonālo svārstību rezultātā. Lai spriestu par menopauzes iestāšanos, var doties pie ārsta un veikt hormonu analīzes – noteikt FSH un estradiola līmeni asinīs. Ja Jums ir ievietota hormonālā spirāle “Mirena”, tad arī ir iespējams, ka mēnešreizes iztrūkst.

Labvakar, man ir tāda lieta, ka bieži eju urinēt, brīžiem ir slikta  dūša, pēc dzemdībām mr vēl nav atjaunojušās. Joprojām baroju ar krūti,  uztaisīju testu negatīvs. Ģimenes ārsts saka, ka analīzes esot  labas.nezinu ko domāt.ir iespēja ka tomēr esmu stāvokli?

Pēc vaginālām dzemdībām mēdz būt biežāka urinācija. Tas ir saistīts ar to, ka dzemdību procesā var tikt ievainoti starpenes audi, un paiet laiks, līdz šie audi pilnībā sadzīst. Jāpārliecinās, vai biežāka urinācija nav infekcijas dēļ. To var izdarīt, veicot urīna analīzi. Ja biežā urinācija kļūst traucējoša vai parādās nesaturēšana, vēlams griezties pēc palīzdzības pie urologa. Sliktā dūša var būt saistīta ar hormonālajām izmaiņām pēc dzemdībām un barojot bērniņu. Visdrošākais veids, kā pārliecināties, vai nav iestājusies grūtniecība, ir nosakot HCG līmeni asinīs. Ja HCG<1, tad grūtniecība nav iestājusies.

Labdien! Plānoju savu pirmo grūtniecību (man ir 27 gadi). Šonedēļ bija  jāsākas mēnešreizēm (MR), bet tās kavējās 3 dienas. Trešās dienas vakarā sākās asiņošana, uzskatu, ka MR. Pirms tam novēroju grūtniecībai līdzīgas pazīmes: jutīgas, nedaudz uzbriedušas krūtis, sapūties, jutīgs, smagnējs vēders. Grūtniecības tests negatīvs. Otrajā asiņošanas dienā vēders joprojām šķiet tāds stingrs kā iepriekš, bet krūtis nav jutīgas. 
Vai joprojām pastāv iespēja, ka esmu stāvoklī? Pēdējo gadu laikā MR ir ļoti regulāras, nekad nav kavējušās par 3 dienām. Maksimums 1 diena. Esmu dzirdējusi, ka MR var būt pirmajā grūtniecības mēnesī.

Jūsu minētie simptomi (jutīgas krūtis, smagnējs, sapūties vēders), kas var būt grūtniecības pazīmes, ir raksturīgi arī sievietēm vairākas dienas pirms mēnešreižu sākšanās, un tie ir saistīti ar premenstruālo sindromu. Menstruāciju aizkavēšanās 3 dienas ir normāla parādība, tas var notikt stresa vai kādu satraukumu rezultātā, un šajā gadījumā joprojām var uzskatīt, ka cikls ir regulārs, jo menstruālā cikla svārstības 7 dienu ietvaros tiek uzskatītas par normu. Visdrošākais veids, kā pārliecināties, vai ir iestājusies grūtniecība, ir nosakot HCG līmeni asinīs. Ja tas ir <1, tad grūtniecība nav iestājusies.

Labdien manai mammai jau 52 gadi, vinai sākās menopauze, jau kādu pusgadu vinai nebija mēnešreizes, bet tagad jau nedēlu kā vinai jau no vietas ir menesreizes un smeresanas, ko tas varetu nozimet? un vai tas ir normali ka tā ir?

Tuvojoties menopauzei, ir raksturīgas cikla ilguma svārstības, kā arī tas, ka asiņošanas kļūst neregulārākas, vai tās var iztrūkt kādu mēnesi. Iespējams arī tas, ka mēnešreizes ir vairāk vai mazāk dienu kā parasti. Tas notiek hormonālo svārstību rezultātā. Ja asiņošanas kļūst stipras vai ilgstošas, vēlams doties pie ārsta, lai izvērtētu terapijas nepieciešamību. Lai spriestu par menopauzes iestāšanos, var doties pie ārsta un veikt hormonu analīzes – noteikt FSH un estradiola līmeni asinīs. Menopauze ir iestājusies tad, kad mēnešreizes nav bijušas 1 gadu.

Labdien, man ir 43 gadi, MR nav jau bijušas no jūnija mēneša, vai būtu iestājusies menopauze? MR vienmēr bijušas regulāras bez aizķeršanās. Vai  ir pamats uztraukumam? Paldies.

Tuvojoties menopauzei, ir raksturīgas cikla ilguma svārstības, kā arī tas, ka asiņošanas kļūst neregulārākas, vai tās var iztrūkt pat vairālkus mēnešus. Tas ir saistīts ar hormonu līmeņu svārstībām perimenopauzes periodā. Šajā gadījumā, lai spriestu par klimaksa tuvošanos, Jūs varat doties pie ārsta un veikt hormonu analīzes – noteikt FSH un estradiola līmeni asinīs, kā arī veikt ultrasonogrāfiju, pēc kuras datiem var spriest par olnīcu aktivitāti. Menopauze ir iestājusies tad, kad mēnešreizes nav bijušas 1 gadu.

Vai šobrīd ir pieejamas spirāles uz 3 gadiem. Man pirms apmēram 6 gadiem tādu daktere ievietoja – bija lēta un laba, šobrīd daktere  piedāvā tikai ap 70euro un no 5 gadiem?

Man šķiet, ka Jūsu gadījumā svarīga spirāles cena….meklējot aptiekā pieejamās spirāles – cenas ir no 10 eiro un uz augšu…vairāk kā 15 dažādu nosaukumu “vienkāršās, nehormonālās spirāles.

Jebkuru spirāli var izņemt kaut pēc 1 – 2-3 gadiem.

Spirāles cena nav saistīta ar tās darbības ilgumu, bet ar ražotāju.

Sveiki,man ir 22 gadi emsmu nolemusi saktlietot hormonalas tabletes pret apauglosanos,vai alergisks cilveks drikst vinas lietot?Man ir astama ,uz smarzam alergija,un ka ari ja ir hemoroidi vai tad drikst?Esmu lasijusi ja ir venu problemas ka tad nedrikstot,vai tas ari skaitas?Ka ari ir bijis palielinats vairogdziedzeris bet analizes bijusas kartiba,bet pec kada laika paradijas nedaudz paugstinats  testoterons viriskais hormonss,gimenes arste nelika neko lietot.

Jums no gan ir problēmu buķete.

 1. Alerģijas?! Ak šī 21 gadsimta kaite! Ko saka alergologs? Bet attiecībā uz orālo hormonāklo kontracepciju ( KOK) problēmu gan nebūs.
 2. Vairogdziederis ar neizmainītu darbību nav šķērslis KOK

3.Paaugstināts testosterona līmenis pat varētu būt viens no iemesliem, kādēļ lietot hormonālās kontracepcijas tabletes, jo atsevišķas KOK tabletes pat samazina testosterona līmeni. Bet – ja nav nepieciešama kontracepcija, un nav cikla traucējumi – paaugstināta testosterona līmenis nav slimība un nav jāarstē.

 1. Par hemoroīdiem…tie ir vēnu mezgli. Vai Jūs esat patiešām pārliecināta, ka JUms 22 gadu vecumā ir hemoroīdi? Vai Jūs esat konsultējusies, ko darīt? Kontracepcijas izvēlē būtu svarīga maksimāli neliela estrogēna deva.

Labdien !Man ir 56 gadi .No vienas krūts gala lobās balti nelieli kā ādas gabaliņi, plēksnītes. Vēlējos noskaidrot vai šāda veida parādība  vienmēr saistīta ar onkoloģisku saslimšanu. Drošibas labad esmu  pieteikusi vizīti pie onkologa.

Šāda lobīšanās bieži vien ir saistīta ar ādas problēmām, piemēram, sēnīti. Ar onkoloģiju tā saistīta varētu būt ļoti reti. Noteikti noderētu konsultācija ar dermatovenerologu, lai precizētu lobīšanās iemeslu

Labdien, esmu izmisumā, nu jau ir pagājis gads ka dzīvoju stresā un netieku galā ar normālu ciklu. Pirms gada bija dzemdības un tagad nevaru piemeklēt kontracepciju, man ir problēmas ar varikozi un ir jau 38 gadi ( nesmēķēju ) no sākuma dzēru qlairu, tad cezarete, tad jazy, tad zoely un visu so laiku ir neregulāras mēnešreizes ( praktiski katru trešo  dienu ), esmu izmisusi, ko tad lai dzeru?

Katru trešo dienu asiņošanu nevarētu nosaukt par mēnešreizēm. Tā ir smērēšanās, kas varētu būt saistīta ar zemu estrogēnu līmeni, kā rezultātā endometrija slānis noārdās. Kontraceptīvās tabletes ar augstāku estrogēnu līmeni Jūs nevarat lietot, jo Jums ir varikozas vēnas. Vai neesat apspriedusi domu par Mirenas ievietošanu ar savu ginekologu? Tas varētu ievērojami saasināt asiņošanas ilgumu un intensitāti, kā arī neietekmētu vēnu varikozi.

Sveiki. Mani jau kādu laiku nomoka viena problēma.Man visu laiku ir smaka no maksts. Izdalījumi nav īpaši daudz, bet nu normālā daudzumā, bet tie smako un dažkārt rada arī zināmu diskomfortu.Ko man darīt un vai  ir iespējams no šis problēmas atbrīvoties?

Smaku no maksts varētu radīt maksts mikrofloras un maksts pH izmaiņas. Iespējams, ka Jūsu makstī trūkst laktobaktērijas, līdz ar to maksts pH ir sārmains, taču tam vajadzētu būt skābam. Pirmkārt, maksti nedrīkst mazgāšanās laikā skalot vai mazgāties ar parastajām ziepēm. Ārējie dzimumorgāni būtu jāmazgā ar ūdeni vai speciālām intīmajām ziepēm. Uzlabot maksts mikrofloru var, lietojot probiotiķus, piemēram, Linex vai Liveo, vai Pearls katru rītu tukšā dūšā izdzert vismaz 3 mēnešus, kā arī reizi nedēļā makstī ievietojot svecītes ar laktobaktērijām (piemēram, Ecocillinum vai Ecovag ), arī lietojot vaginālo C vitamīnu (Feminella VagiC). Dažreiz pirms šiem profilaktiskajiem pasākumiem ir nepieciešama sākotnēja ārstēšana ar pretiekaisuma svecītēm makstī, līdz ar to Jums vajadzētu doties pie sava ginekologa, lai izvērtētu terapijas veidu.

Man ir 48 gadi.Augustā asiņošanas dēļ bija abrāzija.tur atklāja ka pabiezs endometrijs,tad vēl dzemdē ir daudz sīki miomas mezgli un olnīcās mazas cistas. Mēnešsreizes tagad ir ļoti vājas,ko darīt?

Pēc dzemdes dobuma abrāzijas menstruācijas var būt ļoti nelielas, jo patoloģiski sabiezētais endometrija slānis ir evakuēts abrāzijas laikā. Svarīgi ir sekot, lai mēnešreizes nekavējas. Kopā ar ārstu varbūt būtu jāplāno hormonāla terapija.

Tika izrakstītas YAZ kontracepcija ļoti neregulāru mēnešreižu dēļ. (pirms kāda laika man vēl bija cista olnīcās neregulārā cikla dēļ, kura izšķīda) Lietoju vienu mēnesi, tikko uzsāku jaunu paciņu – šodien ir trešā diena. Es novēroju ļoti stipras galvassāpes līdz ar šo tablešu lietošanu. Pluss man jau bez medikamentiem mēdz būt ļoti stipras galvassāpes, kas parādās reizi četros mēnešos līdz pat 7-14 dienām. Tas rodas līdz ar lielu muskuļu saspringumu sprandas rajonā, kā rezultātā asinis uz galvu aizplūst labi, bet no galvas ne tik labi. Ko man darīt? Vai man pabeigt iepakojumu un tad pārtraukt YAZ, vai arī man tūlīt pat pārtraukt lietot šo medikamentu, neskatoties uz to, ka man ir iesākts otrs iepakojums un ir trešā diena.

Uzsākot lietot hormonālo kontracepciju, parādās stipras galvassāpes, tad šīs kontracepcijas lietošanu ir jāpārtrauc. Jārēķinās, ka neilgi pēc pārtraukšanas var būt asiņošana. Jums ir jādodas pie sava ārsta un jāizvēlas cits kontracepcijas veids. Jautājums, vai neregulārās mēnešreizes Jums traucē? Bieži vien neregulāras mēnešreizes ir nevis slimība, bet cilvēka individuāla īpatnība.

Labdien, pēdējās MR man bija pirms 8 gadiem, bet dažas dienas atpakaļ ar sāpēm, sliktu pašsajūtu un nogurumu atkal parādījās. Pagājušajā vasarā biju pie ārsta (profilaksei), tika konstatēta dzemdes gļotādas sabiezēšana, bet analīzes neko sliktu neuzrādīja.

Jums beidzās mēnešreizes pirms 8 gadiem, un šobrīd ir asiņošana no dzemdes, Jums noteikti ir jādodas pie ginekologa un obligāti jāveic analīzes no dzemdes dobuma. Iespējams dzemdes dobumā ir kāds polips, kas izraisa šo asiņošanu.

Labdien! Sākšu ar to, ka cikls ir 30dienas un ir parastā spirāle.  Parasti pirms MR dienu ieprieks ir smērēšanās un tad sākas MR. bet  šoreiz 1.10 sākā smērēties brūngani izdalījumi, bet MR tā arī nesākās.  Smērējās līdz 9.10, bet smērējās ļoti minimāli, ka varēja iztikt ar ikdienas ieliknīti. Grūtniecības testu taisīju 6.10 un 9.10 bet rāda, ka neesmu stāvoklī. Ko un kā vajadzētu rīkoties tagad. Skriet pie kāda ginekologa uz pārbaudi, nodot kādas analīzes, vai gaidīt nākamo mēnesi un skatīties kādas būs MR. Nekad dzīvē šādi nav noticis, tāpēc ir neliels uztraukums.

Vispirms, gribētu zināt, cik Jums ir gadu. Ja virs 40, tad tā var būt un tas ir normāli. Visprecīzākais grūtniecības tests ir HCG asinīs, ko arī Jums iesaku noteikt. Ja HCG ir 1, tad grūtniecības nav. Vēl Jūs varat nodot analīzes un noteikt arī FSH un E2, kas parāda olnīcu aktivitāti. Šīs analīzes Jums noderētu arī vēlāk, ejot pie ginekologa.

ja grutnieciba nav-gaidam nakošās menstruācijas, ja arī tad tikai “pasmērējas” – tad gan noteikti apmeklējiet speciālistu.

Labdien! Man ir 48 gadi. 8 gadus atpakaļ ir veikta sterilizācija. Cik saprotu, tad grūtniecība vairs iestāties nevar. Pēdējās mēnešreizes  izpalika, uztraukumu sagādā tas, ka krūtis ir sāpīgas un arī nedaudz palielinājušās. Vai tas varētu būt saistīts ar menopauzes tuvošanos, bet  ne jau grūtniecība?

Par grūtniecību varat neuztraukties, iespēja palikt stāvoklī ir patiešām niecīga. Mēnešreižu iztrūkums ir saistīts ar olnīcu disfunkciju, kas rodas hormonālā disbalansa rezultātā. Šīs pārmaiņas norisinās, tuvojoties menopauzei un rada grūtniecībai līdzīgas sajūtas. Lai pārbaudītu krūšu stāvokli, varat veikt krūšu USG, kā arī no 50 gadu vecuma tiek rekomendēta krūšu mammogrāfija reizi 2 gados valsts skrīninga ietvaros.

Sveiki. man ir atklātas divas dzemdes ar diviem cervikālajiem kanāliem.  Pāri tam visam bija maksts starpsiena visā garumā, kura nu ir izgriezta. Tālāk ir ieplānota histeroskopija, lai redzētu, cik biezas sienas ir starp abām dzemdēm un abiem kanāliem, jo ārste grib mēģināt savienot, bet pirms tam vel esot jāuztaisa olnīcu rentgens, lai noskaidrotu, vai man nav 4 olnīcas!!! cik meklēju internetā nevienam šāda anomālija nav! Mans jautājums ir vai nav vel bīstamāk savienot to visu vienā nekā atstāt tā kā ir, jo cik noporotu, pie bērniņa tik un tā būs problemātiski tik! Jau iepriekš paldies par atbildi…

Jūsu patoloģija patiešām ir ļoti reta, pēc literatūras datiem tās sastopamība ir 0,1-0,5% sieviešu. Līdz ar to Latvijā šādu gadījumu ir ļoti maz, tāpēc internetā par to neizlasīsiet. 4 olnīcas patiešām būtu unikāls gadījums. Mans jautājums Jums ir, vai esat jau mēģinājusi tikt pie bērniņa līdz šim? Varbūt pirms veikt šādu operāciju ir vērts 1 gadu mēģināt palikt stāvoklī, jo mēdz būt tā, ka viena no dzemdēm var tikt vieglāk apaugļota. Jebkurā gadījumā es Jums ieteiktu uzklausīt vairāku ārstu viedokli, pirms veikt šādu operāciju. Gaiļezerā, Jūras Medicīnas Centrā  ir labi speciālisti, kā arī Linezerā ir ļoti pieredzējuši ārsti retu operāciju veikšanā.

Jautājums: Labdien! Regulāri lietoju Yarina, bet tagad nācās lietot antibiotikas Amoxil (7 dienas), kuru instrukcijā rakstīts, ka tās var pārtraukt kontracepcijas tablešu iedarbību. Sakiet, cik ilgi pēc antibitiku lietošanas vēl ir jāuzmanās?

Īstenībā antibiotiku ietekme uz kontracepcijas efektivitāti ir niecīga. Bet, lai būtu patiešām droši – lietojiet papildus kontracepciju vēl vienu nedēļu pēc antibiotiku pārtraukšanas.

Labdien! Gatavojamies bērniņa ieņemšanai, taču draugam  sanācis saslimt ar vidusauss iekaisumu un tagad no ārsta nozīmēts 7 dienu antibiotiku kurss. Antibiotikas nav tās stiprākās – Amoksiklāvs, kuru drīkstot lietot arī grūtnieces, taču šobrīd nepavisam nav skaidrības, cik ļoti tās var ietekmēt topošo augli. Auglīgās dienas man sāksies 2 dienas pēctam, kad draugs būs izdzēris AB kursu, vai tad es drīkstu palikt stāvoklī vai iesakāt nogaidīt un attīrīt organismu? Kā šīs AB var ietekmēt vīrieša spermas kvalitāti un kāds risks, ka tiks nodarīts kāds kaitējums topošajam bērniņam? Sirsnīgs paldies jau iepriekš par atbildi!

Amoksiklav patiešām ir grūtniecībai “draudzīgas”, līdz ar to iespējams arī plānot grūtniecību. Bet, protams, kā pēc jebkuras slimošanas ir organisma atveseļošanās , kas prasa noteiktu laiku. Tā kā Jūs uzdevāt šādu jautājumu un Jums ir šaubas un vēl – neviens ārsts nevar apgalvot, ka situācija ir ideāla – varbūt būtu liederīgi atlikt auglīgo dienupiepildīšanu vēl uz vienu mēnesi.

Uzdāviniet draugam vitamīnus – Wellman Conception.

Labdien, esmu grūtniece 13.nedēļā, 37.gadi.Problēma, esmu saslimusi ar vīruss meningītu, jau nedēļu slimnīcā.Šobrīd esmu nesaprašanā vai nepārtraukt grūtniecību, jo meningīts ir nopietna slimība, vēl man pastāv vecuma risks, un bērnam ir palielināta skausta kroka-6.?

Jebkura vīrusa infekcija grūtniecības I trimestrī var traucēt bērna attīstību, jo vairums vīrusu ceļo cauri placentas barjerai.

Un otra problēma – kakla kroka 6mm. Pastāvot šādai atradnei rekomendē noteikt augļa hromasomu komplektu = noteikt kariotipu vai nu pēc horija bārkstiņām vai augļa ūdeņiem.

Man ieteikums būtu – veseļojieties un Jums ir nepieciešama konsultācija Valsts Ģenētikas Centrā, jo patiešām pastāv lieli riski bērna attīstības traucējumiem.

Labdien!Man loti biezi analizes uzrada gardinellas un masts floras izmainas..pec dzemdibam kopa ar viru lietojam zales Arilin un es lietoju svecites Clivon.gadu viss bija kartiba.Tagad atkal jutu,ka paradas izdalijumi un biskit nepatikams aromats.Lasiju,ka profilaktiski var lietot Hexicon svecites.Ko Jus ieteiktu?Un kadas svecites ir labakas floras atjaunosanai ar bakterijam,zinu ka ir Clivon,Fermalac,Ocicillin,Liveo intime..kuras butu labakas?Paldies. 

Ļoti labs jautājums.

Bakteriālā vaginoze vai gardnerelloze ir itin bieža problēma , jo tas ir saistīts ar maksts vides līdzsvara izmaiņām . Maksti apdzīvo labas un nosacīti ne tik labas baktērijas. Kad labās laktobaktērijas kļūst mazāk un sāk dominēt citas, ne tikai gardnerellas, maks’t mainās vides skābums, maksts kļūst sārmaina un parādās smakojoši, nepatīkami izdalījumi. Uzskata, ka ~ 30% sieviešu auglīgā vecumā ir piedzīvojušas bakteriālās vaginozes epizodi. Šī novirze no normas var pāriet pati no sevis, bet visbiešāk ir nepieciešama antibakteriāla ārstēšana ar metronidazola, klindamicīna vai tinodazola preparātiem.

Parasti partneri neārstē, jo bakteriālā vaginoze netiek uzskatīta par seksuāli transmisīvu saslimšanu. Bet, ja izdalījumi bieži atkārtojas ( !!! vienai no trijām sievietēm būs nepieciešams atkārtots ārstēšanas kurss ), iespējams arī ārstēt partneri.

‘Pēc pretiekaisuma terapijas iesaka vēl turpināt laktobaktēriju saturošus preparātus, bet neviens nav pierādījis kura no maksts svecītēm ir visiedarbīgākā. Iespējams arī maksts ph saglabāšanai lietot speciālo C vitamīnu vaginālā formā.

Ir ieteikumi arī nelietot lateksa prezervatīvus, tamponus, kā arī stiprināt imunitāti.

Jautājums: labdien, man ir 44 gadi mēnešreizes ir ļoti regulāras,bet šoreiz tās ir aizkavējušās par 7 dienām,iztaisīju grūtniecības testu,tas bija negatīvs.Kāpēc tā?

~ 10-15 gadus pirms menstruāciju izbeigšanās iespējamas menstruālā cikla izmaiņas – aizkavēšanās, saīsināšanās vai stipra asiņošana.

Protams, ka vēl pēc brīža, ja menstruācijas nesākas, vajadzētu veikt grūtniecības testu,

Menstruālo ciklu regulē hormoni, kuru ritmisku un harmonisku darbību nodrošina olnīcās esošās dzimumšūnas. Laikam ritot, to skaits pakāpeniski samazinās, arī olnīcu hormonu sekrēcija vairs nav tik līdzsvarota  – viens no olnīcu hormoniem – estrogēns ir vairāk, bet otra hormona – progesterona līmenis ir ievērojami zemāks. Savstarpējais olnīcu hormonu līdzsvars nodrošina auglību un regulārus menstruālos ciklus. Vienkāršāk – cikla aizkave visbiežāk 44 gadi vecumā saistīta ar progesterona samazinātu līmeni.

Ko darīt?

Ja menstruācijas ievērojami kavējas, var rasties stipras , ilgas asiņošanas riski.

Ieteiktu Jums konsultēties ar ginekologu.

Ja nav nekādu asinsvadu problēmu, nav paaugstināts asinsspiediens, sieviete nesmēķē un nav ievērojams liekais svars, vislabākā cikla regulācija ir hormonālās kontracepcijas terapija. Šajā gadījumā galvenais ir menstruālā cikla regulācija.

Labdien. Man gan nav jautājums par kontracepciju, bet gan par kaut ko citu. Man ir drusku zem 30, bet nekad vēl neesmu stājusies dzimumattiecībās. Mēnešreizes parasti ilgst 4 dienas. Pagājušogad jūnijā man izpalika mēnešreizes. Tā kā rudenī jau bija plānota kārtējā profilaktiskā pārbaude, pagaidīju līdz tai, lai varētu ginekoloģei pastāstīt par to, jo vēl arī reizēm jutu sāpes vēdera lejasdaļas kreisajā pusē neilgi pirms mēnešreižu sākšanās Viņa pārbaudīja mani, nekādus ļaundabīgus veidojumus neatrada, bet katram gadījumam nosūtīja uz olnīcu un dzemdes sonogrāfiju (veicu šī gada janvārī). Arī tur neko neatklāja. Daktere izteica versiju, ka pie vainas varētu būt pārāk aktīva olnīca. Protams, taisos atkal pierakstīties pie ginekoloģes, jo šomēnes un pagājušomēnes man atkal nebija mēnešreizes. Kādi varētu būt iespējamie varianti? Vēl arī slimoju ar vairogdziedzera hipertireozi (lasīju, ka arī tas varētu būt pie vainas), bet pagaidām nelietoju nekādus medikamentus pēc apspriešanās ar ģimenes ārstu, jo katru gadu nododu asinsanalīzes+vairogdziedzera sonogrāfiju, bet pagaidām rādītāji ir normas robežās. Vai varētu būt pie vainas tiešām tas, ka šādā vecumā man nav bijis joprojām dzimumattiecību? Jau iepriekš pateicos par 
atbildi.

Dzimumattiecību neesamība gan nav pie vainas menstruāciju iztrūkumam.

Ja ir vairogdziedzera problēmas, kā Jūs sakiet – hipotireoze, ieteiktu Jums tomēr nokonsultēties ar endoklrinologu.

Iespējams, ka menstruālā cikla traucējumi IR saistīti ar vairogdziedzera darbības traucējumiem, bet ir arī iespējami olnīcu darbības traucējumi. Ja olnīcu ultrasonogrāfija neatklāj neko īpašu – vajadzētu veikt hormonu analīzes, iespējams nokonsultēties arī pie ginekologa – endokrinologa. Ja Jums pēdējā laikā ir bijušas lielas svara izmaiņas, arī tas varētu būt iemesls menstruālā cikla traucējumiem

Jautājums: pirmajā grūtniecībā bieži saskāros ar piena sēni.Šī iemesla dēļ,kā stāstīja vecmāte,dzemdībās bija nelieli plīsumi.Kā varu uzlabot veselību,lai nākamajā grūtniecībā nesaskartos ar piens sēni?

Visticamāk, ka piena sēne atkārtosies arī nākošās grūtniecības laikā, jo maksts vide grūtniecības laikā ir ļoti labvēlīga piena sēnes augšanai. Man šķiet, ka būtu ļoti svarīgi izprast, ka piena sēnes sporas IR daļa no normālas maksts mikrofloras. Ja piena sēne traucē, rada sūdzības, subjektīvi nepatīkamas izjūtas ( sūrstēšanu, dedzināšanu, daudz izdal;ijumus) , mēs nozīmējam ārstēšanu arī grūtniecības laikā. Un jāatceras, ka piena sēnei ļoti “garšo “saldumi, cukurs- ierobežojot uzņemtā cukura daudzumu uzturā iespējams ierobežot piena sēnes izpausmes. Arī pārliecīgu svara pieaugumu grūtniecības laikā.

Polipi dzemdes dobumā var būt neatkarīgi no vecuma, bet biežāk tie sastopami sievietēm pēc 35 gadu vecuma.

Polipus izņem parasti ar histerorezektoskopijas palīdzību , lai redzes kontrolē pārliecinātos, ka viss patiešām ir izņemts.

Dzemdes spirāle Mirena, kas satur hormonu ļoti nelielā devā efektīvi darbojas pret dzemdes asiņošanu. Ir iespējams ievietot spirāli tūlīt pēc polipa izņemšanas.

Nākošajā mēnesī pēc polipa izņemšanas ir iespējami asiņaini izdalījumi, tiem gan nevajadzētu būt pārliecīgā daudzumā.

Ir iespējams patreiz , nesagaidot nākošās menstruācijas , ievietot spirāli. Tikai pirms tam vajadzētu pārliecināties ar ultrasonogrāfijas metodi, ka dzemdes dobums patiešām ir “tīrs”.

Labdien! Vēlos uzsākt lietot kontacepcijas tabletes Vonille, bet  izlasot instrukciju, sāk rasties šaubas. Esmu slima ar epilepsiju un MS, lietoju fenobarbitālu vienu reizi dienā, topamakss (50 mg ) 2 reizes dienā,oxcarbazepinum (600 mg ) 2 reizes dienā, baclosal (25 mg ) 1 reizi dienā un avonex vienu reizi nedēļā, vēlos jautāt, vai lietojot Vonille kopā ar medikamentiem, kontracepcijas efekts nesamazināsies tā, ka lietojot pat kontracepcijas tabletes varu palikt stāvoklī ? Un vai tas ir tiesa ka lietojot Vonille ( 60 mikrogrammi) var sākties neparedzēta asiņošana? Paldies!

Jūs lietojiet pietiekoši daudz , citas psihotropās zāles, tādēļ ir grūti prognozēt, kā šo zāļu kokteilis mijiedarbosies ar kontracepcijas zālēm. Būtu jālieto ar piesardzību, tas nozīmē 
vēl klāt prezervatīvu. Varbūt tomēr ir vērts pārrunāt ar ginekologu par citiem iespējamiem kontracepcijas veidiem – piemēram – spirāli.

Labdien. Man kreisajā krūtī tika atrasts bumbulītis, tas ir paliels un, kad uzspiež, arī sapīgs, abas krūtis arī ir ļoti jūtīgas un sāpīgas jau ilgu laiku pirms mēnešreižu sākšanās, gandrīz divas nedēļas. Krūtī sāpes sajutu arī pāris mēnešus atpakaļ un likās, ka ir arī bumbulītis, bet nodomāju, ka tas ir pirms menešreizēm , tapēc īpašu verību nepiegriezu. 
Nekādu citu izmaiņu krūtīs nav, šķidrums nenāk, nav nekādu ādas izmaiņu. Apmēram pusgadu atpakaļ lietoju hormonālās tabletes Co-cvprindiol un vēl iepriekš Marvelon, kopumā tās lietoju apmēram gadu ar pārtraukumiem, jo tika aizmirsts iedzert vairākas tabletes. Pāris mēnešus atpakaļ bija arī neregulārs cikls, mēnešreizes vienu mēnesi nebija, bet tagad viss ir atpakaļ normā. Visādi citādi jūtos labi. Ir gan mugurkaula problēmas, 
bet domāju, ka tas nav saistīts. Esmu nosūtīta pie speciālista, bet protams ir jāgaida rindā. Esmu ļoti uztraukusies, ka tas varētu būt vēzis. Ģimēnē ar vēzi neviens nav slimojis, pašai 19 gados bija palielināti limfmezgli un ilgstoši pārtraukumi mēnešreižu ciklā. Bet tā  problēma tika atrisināta. Vai tas varētu būt mastīts, cista, vai tomēr ļaundabīgs audzējs?

Sāpīgi krūšu dziedzeri vai mastodīnija ir saistīti ar krūšu dziedzeru reakciju uz hormonālām svārstībām olnīcās: sāpes rada tūska krūšu dziedzeros. Tas ir saistīts ar disbalansu olnīcu hormonos un ļoti raksturīgs sievietēm pēc 35. Sāpes krūtīs neliecina par ļaundabīgu saslimšanu. Arī tas, ka jūs atzīmējat neregulāru ciklu, liecina par olnīcu darības traucējumiem. Kādēļ tā notiek: sievietēm pēc 35 gadu vecuma olnīcu darbība nav tik harmoniska – abi olnīcu ražotie hormoni – estrogēns un progesterons nav līdzsvarā. 

Bet par “bumbulīša”struktūru var spriest veicot ultrasonogrāfiju. Tā var būt gan labdabīga cista vai arī fibroma. Saprotu, ka visnepatīkamākais šajā situācijā ir gaidīšana rindā pie speciālista – tas rada papildus stresu. Varbūt ir vērts griezties uz 
maksas ultrasonogrāfiju, lai ātrāk noskaidrotu vaidojuma raksturu. Tikmēr īesaku Jums palietot Mastodynon – 30 pilienus 2x dienā 3 mēnešus ilgi.

Labdien! Man dzemdes kakla gļotu analīzes uzrāda CIN4. Daktere izrakstīja abiem ar vīru tagad piecas dienas dzert Metrioniazol Nycomed un man 6dienas vaginālās lodītes. Pēc tam taisīsim vēlreiz analīzes. Bet lasot informāciju internetā par CIN4, praktiski visur ir teikts,ka pie vidējas/smagas displazijas ureiz taisa biopsiju un konizāciju. Ko Jūs man ieteiktu,gaidīt tās otras analīzes,kuras paņems tikai 10.jūnijā un ted vēl kad atbilde, vai nekavēties un pakonsultēties pie cita speciālista? P.S. Man 32 gadi.

Ieteiku Jums nevis vienkārši veikt atkārtotas analīzes, bet dzemdes  kakla audu biopsiju kolposkopijas kontrolē. Nav vērts veikt atkārtoti ” vienkāršas”analīzes, jo rezultāts var būt kļūdaini labs. 

Ieteiktu Jums konsultēties ar dakteri Janu Žodžiku, Daci Melku vai Larisu Antonovu kolposkopijas veikšanai. 

Labdien! USG apskatē, ginekoloģe pateica, ka man ir maza cista, kura pazudīšot, tiklīdz man sāksies mēnešreizes. Sakiet lūdzu, ko tas nozīmē? Vai ir iespēja, ka tā nepazūd un aug lielāka? Ko tas nodara manam organismam? Ginekoloģe teica, ka tas esot no neregulāras
kontracepcijas lietošanas. Lietoju tabletes Yasminelle un dažkārt sanāca tās iedzert ar 6-8 h novēlošanos. Vai tikai dēļ tā man ir šī “mazā cista”? Vai arī tai var būt cits iemesls? Paldies Jums!

Vispirms – jāsaka, ka normāli vai fizioloģiski – katrā menstruālajā ciklā vienā no olnīcām parādās “mazs cistai līdzīgs veidojums”- folikuls, kas 14. menstruālā cikla dienā 
plīst, lai atbrīvotu jaunu dzimumšūnu- ovocītu. šīs cistas izmēri ir 20-25mm un tas ir normāli. Itin bieši ir tā, ka veicot ultrasonogrāfiju, mēs atrodam vienkāršas , mazas citas olnīcās, kas pāriet pašas no sevis. Par mazu cistu uzskata šķidrumu saturošu vienkameru veidojumu līdz 5 cm. 95% gadījumu cistas paŗiet 6-8 nedēļu laikā un nekāda ārstēšana nav nepieciešama. 

Var to skaidrot arī ar Yasminelles neregulāru lietošanu. šīs ir zemu hormonu devu saturošas tabletes, kas ir jālieto precīzi vienā un tajā pašā laikā. Ko tas nozīmē: tablete satur tik mazu hormonu devu, lai droši nomāktu ovulāciju 24 stundu laikā. Tādēļ, ja  kādu dienu ir piemirsts izdzert tableti, noteikti būtu jālieto prezervatīvs. Šādā gadījumā vienā no olnīcām sāk augt folikuls, kas sonogrāfiski izskatās kā cista. Ja veidojums ir  pārliecinoši vienkārša cista sonogrāfiskā izmeklēšanā, var pilnīgi mierīgi veikt atkārtotu ultraskaņas izmeklēšanu pēc pāris mēnešiem. ir arī gadījumi, kad tādas vienkāršas cistas saglabājas ( dakteri saka – persistē) pat 6-12 mēnešus un tad pāriet pašas no sevis= uzsūcas. Tā kā es domāju- satraukumam nav ne mazākā iemesla. 

Ar sirsnīgu sveicienu Dace Matule

Sveiki, man ir viens ļoti nopietns jautājums. 🙁 Man pēdējās 4 dienas ļoti niez intīmā zona(mazās kaunuma lūpas, t.i. starp tām) esmu salasījusies internetā ļoti daudz par piena sēni, un baidos, ka iespējams tā ir viņa, pierakstījos pie ginekoloģes, bet diemžēl mani pieņems tikai pēc mēneša, īpaši gaidīt negribas, jo diskomforts ir milzīgs. Vai piena sēne ir kaut kas nopietns?? Vai no tās var atbrīvoties mājas apstākļos vai ar kaut kādām smērēm vai zālēm?? Īpaši dārgas zāles arī nevēlos pirkt, jo man ir tikai 17, un vēl nepelnu naudu patstāvīgi. Starp kaunuma lūpām ir nedaudz arī tā kā uzpampis un apsārtis, esmu ļoti nobijusies, jo nezinu ne iemeslu, ne arī agrāk esmu saskārusies ar šādām problēmām. Būšu ļoti pateicīga, ja saņemšu atbildi. 🙂 Paldies.

Piena sēne ir jaunas sievietes “pavadone”:-)))! ir ļoti daudzi iemesli, kādēļ no piena sēnes sporām, kas 100%visām sievietēm atrodas makstī, rodas sūdzības – dakteri saka, ka piena sēne kļūst aktīva un tai parādās micēlijs. Kā jau sēnei. Man šķiet, ka grūti atrast sievieti, kurai kaut reizi dzīvē nav bijusi niese, sūrstēšana, balti biezpienveida izdalījumi, tūska…Un kādēļ parādās piena sēne: iemesli ir 33 +1. Galvenokārt piena sēnes saasināšanos izraisa antibiotiku lietošana, daudz saldumu uzturā, imunitātes izmaiņas, stress, pārliecīgs sports, ļoti aktīva dzimumdzīve…iemeslu ir daudz, bet sūdzību kopuums viens. Ko darīt mājas apstākļos. Pirmkārt – ieteiktu Jums no ēdienkartes uz 3 dienām izslēgt jebkura veida cukuru, saldumus, arī augļu sulas. Un vēl – aptiekā bez receptes Jūs variet nopirkt klotrimazola ziedi, kas ir jālieto ārīgi 2-3x dienā. Ja ļoti sūrst- var iedzert arī 1 flukanozola 150mg kapsulu, bet tai gan būs nepieciešama recepte. Ar sirsnīgu sveicienu Dace Matule 

Labdien!Man ir 50 gadi. Pirms 4 gadiem ievadīja Mirenu. Pašlaik mocos ar karstuma viļņiem. Slikti guļu. Vai tas nozīmē, ka Mirena jāņem laukā? Vai jālieto kādi medikamenti. Ja lieto HAT, tad Mirena jāņem laukā? Kāds variants būtu labāks? 

Mirena gan nekādā gadījuma nav pie vainas karstuma viļņiem, tie ir saistīti ar olnīcu darbības izbeigšanos un estrogēnu deficītu. Šo periodu tautā dēvē par pārejas periodu vai perimenopauzi medicīnas valodā. Mirenā “sargā”dzemdes iekšējo slāni un’tā ir paredzēta 7 gadu lietošanai. Ja nelīdz augu izcelsmes bezreceptūras preparāti Climofemin, remens, Estrovital vai Femarelle, ieteiktu Jums konsultēties par iespējamu transdermālu estrogēnu lietošanu ( Divigel). Pirms tam obligāti jāveic mammogrāfija, kā arī dzemdes ultrasonogrāfija. Ne vienmēr augu izcelsmes preparāti palīdz. Loti labi nemedikamentozi pasākumi ir adatu terapija, dietas izmaiņas, meditācijas apgūšana, kā arī fiziskās nodarbības. Ar regulāru vingrošanu ie tā – ja 3 x nedēļā kaut 30 minūtes ir iespēja veikt tādu fizisko aktivitāti, kas paaugstina pulsu un veicina sviedru izdali ( trenažieri, ūdens aerobija, dejas, nūjošana) – pētījumos ir pierādīts, ka pēc šādām fiziskām nodarbībām termoregulācija normalizējas un tie ir efektīvi 40-60% karstuma viļņu mazināšanai. Grīdas mazgāšana nepalīdz…. Ar sirsnīgu sveicienu Dace Matule 

Labdien! Pirms 9 dienām uzsāku lietot Diane 35 hormonālās tabletes. Lietošanas laikā esmu novērojusi negatīvas blakusparādības- uz zoda parādījās sāpīgas zemādas pumpas, garastāvoklis kļuvis ļoti depresīvs, bieži reibst galva (tik pat kā nerealitātes sajūta). Ir slikta dūša un sāpes vēderā. Pirms vairākiem gadiem biju lietojusi Jeanine hormonālās tabletes. Tad nekādu blakusparādību nebija. Sakiet ludzu, vai man mēģināt izlietot tablešu paciņu līdz galam (par spīti sliktajai pašsajūtai) vai pārtraukt lietot uzreiz? Kādas var būt sekas un riski veselībai, ja pārtraukšu lietot tabletes šodien? Paldies! 

Labdien Ilze! Ja Jums patiesi ir slikta pašsajūta – pārtrauciet lietot tabletes, nekas slikts nenotiks , varbūt tikai sāksies menstruācijām līdzīga asiņošana, tas ir normāli. Ja asiņošana nesākas – gaidiet nākošās menstruācijas un atgriežieties pie “vecās, pārbaudītās”Jeanine. Blakusparādības ir saistītas ar hormoniem, kas atrodas tabletē. Pārtraucot tableti šodien lietot, nekādi riski neradīsies.

Ar sirsnīgu sveicienu Dace Matule .

Labdien! Diemžēl esmu pusotru gadu atpakaļ inficējusies ar herpess vīrusu (intīmajā zonā). Lietoju Acivir krēmu, pāriet, taču tas viss atkārtojas katru mēnesi! Netieku vaļā… Imunitātei lietoju Ehināciju… Vai ir kas tāds, ko var darīt, lai tie uzliesmojumi nebūtu vismaz tik bieži? Ļoti gaidīšu atbildi! Paldies! 

Labdien Keita! hepes intīmajā zonā patiesi ir viena nepatīkama saslimšana… ieteiktu Jums katru mēnesi, kad herpes “tūlīt, tūlīt”būs klāt, 5 dienas izdzert Valtrex 500 2x dienā. Domāju, ja vēl pirms raksturīgo izsitumu parādīšanās Jums jau ir sāpīgums, ar ko parasti herpes sākas. Ir vēl imunitāti veicinošs preparāts Izoprinozīns, kuru iesaka lietot pēc noteiktas shēmas. Vēl var konsultēties pie imunologa, ko tālāk darīt. Ar sirsnīgu sveicienu Dace Matule 

Labdien!Man ir 50gadi.Pirms 1.5 gadiem beidzu lietot Cillest tabletes. Mēnešreizes vēl ir regulāras. Sakiet lūdzu, vai ir vēl ieteicams lietot tabletes vai citus līdzekļus manā vecumā ,jo ar seksu vēl vēlos nodarboties.Ko jūs lūdzu ieteiktu? 

Labdien Līga! Ma ļoti patika Jūsu piebilde:…manā vecumā ,jo ar seksu vēl vēlos nodarboties… Man šķiet, ka tikai 20 gadu vecumā šķiet, ka dzimumdzīve ir jaunībā.Cilvēks ir seksuāla būtne ar nepieciešamību pēc tuvības un maiguma jebkurā vecumā. Un sievietei ir “uzdāvināti”dzimumhormoni, īpaši androgēni, kas ir atbildīgi par seksualitāti arī pēc reproduktīvā vecuma beigšanās.Androgēni spēj nodrošināt orgasmu arī vēl ilgi pēc 50-60 gadiem…protams ir savas nianses. Par kontraceptīvām tabletēm 50 gadu vecumā:

* ja jūs neesat ar pārliecīgu lieko svaru, augstu asinsspiedienu, varikozām vēnām, augstu asinsspiedienu, nesmēķējiet – tabletes Jūs variet lietot.
* Par to, ka neiestāsies grūtniecība mēs varam būt pilnīgi droši tikai 1 gadu pēc pēdējām menstruācijām.
* protams – lietojot tabletes rodas ilūzija par regulāru menstruālo ciklu un tas nebūt nav slikti
* ja ir karstuma viļņi epizodiski – kontracepcijas tablešu lietošana tos samazina
* tā kā tabletēs ir hormoni, tās aizsargā pret osteoporozi
* Pēc krūšu dziedzeru mammogrāfijas un konsultācijas ar ginekologu, jūs variet turpināt lietot tabletes.
Pētījuos ir dati par to, ka sievietēm bez trombembolisko risku faktoriem, iespējams lietot tabletes līdz 53-54 gadu vecumam. Ar sirsnīgu sveicienu Dace Matule

Labdien! Es gribētu zināt, kurš medikaments ir piemērotāks maksts(iegurņa slimību) un sēnīšu iekaisumu ārstēšanai? Doksiciklīns vai  Metronidazols? Man ārsts izrakstīja Doksiciklīnu. Ar cieņu, Laura 

Maksts iekaisuma arstēšanai ( atkarībā no izraisītāja) varētu būt labāks metronidazols, jo tas efektīvi darbojas uz makstī esošajiem mikrobiem. Ja Jums ir olvadu vai dzemdes iekaisums, kā arī diagnosticēta infekcija – tad labāks preparāts ir Doxyciclini. iespējams arī šos preparātus kombinēt atkarībā no klīniskās situācijas. Bet sēnītēm, kas atrodas makstī der citi, makstī liekamie preparāti – _Gynofort , Canifug, Gyno Pevaryl_ Arstēšanas preparātu izvēle ir atkarīga no tā kāds mikrobs to izraisa un arī objektīvās atrades Ar sirsnīgu sveicienu Dace Matule 

Labdien! Plānoju otru bērniņu, bet jautājums par ērču vakcīnu. Šorīt bija dzimumkontakts un arī no rīta tika veikta ērču vakcīna. (atkārtotā pote, ko veicu ik pec 5 gadiem) Jautājums, kas var būt ja iestāsies grūtniecība, vai var rasties kaut kādas sekas ? 

Revakcināciju var un drīkst veikt grūtniecības laikā, netiek rekomendēta pirmreizēja vakcinācija. 

Man šķiet, ka vienmēr vajag skatīt šādus jautājumus no abām pusēm: kas notiks tad, ja grūtniecības laikā inficēsies ar ērču encefalītu. 

Ar sirsnīgu sveicienu Dace Matule

Labdien! Pēdējā laikā, vakaros mazgājoties, ievēroju, ka starp kaunuma lūpām izspiežas tāds olveidīgs pūslītis. It sevišķi tas jūtams pēc darba mazdārziņā. Sakiet, lūdzu,vai tā būtu dzemdes noslīdēšana, vai saistīts ar ko citu? Man ir 70 gadi.

Labdien!

Tas veidojums, kas vakarā pēc slodzes parādās starp kaunuma lūpām varētu būt dzemdes vai kādas no maksts sienām noslīdējums. Tas varētu būt saistīts ar to, ka beidzoties menstruācijām maksts un iegurņa pamatnes audi zaudē savu elasticitāti. ieteiktu Jums apmeklēt ginekologu, ja sajūta ir traucējoša arī dienas laikā, parādās urinācijas problēmas – vajadzētu veikt maksts plastikas operāciju.

Labdien! Man ir 51 gads..Visas izpausmes ,kas attiecas uz menopauzes tuvošanos man arī ir jūtamas.Tas laikam būs jāpārdzīvo..Vienīgi visvairāk uztrauc ,ka man pazudusi vispār jebkāda seksuāla vēlēšanās.Ņemot vērā ,ka esmu salīdzinoši nesen atkal apprecējusies.Agrāk un arī jāsaka pavisam nesen, viss bija tieši otrādi.Es vienkārši sevi vairs nepazīstu .Mans jautājums ir tads ,vai iestājoties klimaksam ,man varētu atkal atgriezties agrākā seksualitāte? Jeb esmu to neatgriezeniski zaudējusi.Un varbūt tomēr ir kādi līdzekļi šai problēmai.

Labdien!

Menopauzes tuvošanos raksturo dzimumhormonu pakāpeniskas izmaiņas. Seksualitāti nosaka ne tikai estrogēni, bet arī vīrišķie hormoni – androgēni. Interesanti ir tas, ka pat iestājoties menopauzei vīrišķie hormoni pakāpeniski samazinās, bet neizzūd un tas nozīmē, ka seksuāla labsajūta un orgasms ir iespējams arī menopauzes laikā.

Libido izmaiņas / samazināšanos nosaka ļoti daudzi faktori, tajā skaitā arī mūsu pašu priekšstats par savu ķermeni. Viens no noteicošiem faktoriem ir harmonija pašai ar sevi, savu ķermeni. Tādēļ ir ļoti svarīga fiziskā aktivitāte un sabalansēts uzturs, kā arī daudz šķidruma uzņemšana.

Iestājoties menopauzei, samazinās maksts lubrikācija. Šādā gadījumā ieteiktu Jums konsultēties ar ginekologu par iespēju lokāli lietot estrogēnu preparātus. ir vairākas pārtikas piedevas, kuras varētu lietot, lai uzlabotu pašsajūtu ( Adam@Eva, Tribestan Vitae ).

Labdien! Man ir 40 gadi. 24 gadu vecumā ir bijušas veiksmīgas vienas 
dzemdības. Otrā bērniņa plānošanu sdzīves apstākļu dēļ atlikām uz vēlāku 
laiku. Kad bija 32 gadi, abi ar vīru ļoti vēlējāmies otru bērnu, bet 
nekādi nesanāca. Abi pārbaudījāmies. Virām spermu pārbaudīja, bija laba. 
Es arī vesela. Nekad neesmu taisījusi ne abortu, ne lietojusi kādas 
kontracepcijas, bet bērniņš tā arī nepieteicās. Griezos vēlreiz pie 
ginekologa un atbilde bija – ir vajadzīgs ilgāks laiks un vēlams būtu 
nomest svaru nedaudz. Kaut gan skatos, ka citas ar vēl lielākiem svariem 
dzemdē bērniņus. Ir pagājuši jau pāris gadi. Kolēģi arī mudina. Cerība 
it kā vēl nav zudusi, bet vairs negirbas iet pie sava ginekologa. Un 45 
gados gan negribētos dzemdēt, tad jau mazbērnus labāk gaidīšu. Sakiet 
lūdzu vai manā vecumā vairs nepastāv risks? Un ko mēs ar vīru varam 
darīt, lai tomēr cerība, varbūt izdodas?

Gadiem ritot, sievietes auglība samazinās. Kā arī ar vecumu 

pieaug ģenētisko patoloģiju risks auglim.

Tomēr, kamēr saglabājas olšūnas, cerība ir.

Sievietes svars ir ārkārtīgi svarīgs, jo tas ietekme hormonālo līmeni un sievietes auglību.
Vistīcamāk, jums ir jāgriežas pie medīcinisko tehnoloģiju speciālistiem, kas nodarbojas ar

ārpusķermeņa apaugļošanas metodēm un varētu jums palīdzēt. Piemēram, pie dr.Treja ( “Embrions”)

vai dr. Ļakutina( AVA Clinic), vai pie dakteres Māras Zumentes. Es uzskatu, ka ir ļoti svarīgs vēl kāda speciālista viedoklis.

Ļoti laba lasāmviela ir izdevniecības JUmava grāmata “Līdzsvaro hormonus…”autore K.Velča. Mazliet lai izprastu, kas notiek sievietes ķermenī gadu gaitā un kā stresa hormoni ietekmē visu vielmaiņu un hormonālo līdzsvaru.

Marija jautā:

Labdien! Biju uz ikgadējo pārbaudi pie sava ginekologa. It kā viss ok, 
bet dažreiz pēc mēnešreizēm (kad jau ir beigušās) paradās izdalījumi 
(brūni) tas var notikt otrajā vai trešajā dienā pēc mēnešreižu beigām! 
Lietoju pretapaugļošanas tabletes. Ginekologs apskatīja mani un teica, 
ka neko sliktu neredz, bet tad paņēma analīzes (paņēma izdalījumu brūnā 
krāsā), jo pie ginekologa braucu tieši trešajā dienā pēc mēn.beigām. 
Tagad man atnāca uz e-pastu analīžu rezultāti. Un rezultāti sekojoši: 
Materiāla atbilstība testēšanai: Atbilst Onkocitoloģiskā grupa: 
A1-norma, nav atrasts intraepiteliāls bojājums. Mikroorganismu 
klātbūtne: Trihomonas vaginalis: nav atrastas Sēnīšu elementi: nav 
atrasti. Papildus paskaidrojumus: Atrastas endocervikālas šūnas. 
Sarunājām ka es ārstam zvanīšu pēc nedēļas…bet man nedod mieru 
jautājums par tam endocervikālajām šūnām. Tā ir norma?

Analīzes ir patiešām pilnīgi “normālas”.

Endocervikālās šūnas ir šūnas no dzemdes kakla kanāla.

Endocervikālās šūnas arī ir normas variants – ir divas iespējas kādēļ tās ir analīzēs – vai nu ārste ar šūnu birstīti ir paņēmusi šīs šūnas no dzemdes kakla kanāla vai arī tās ir atsevišķas dzemdes kakla šūnas, kas atradās tajos nedaudz “smērējošos” izdalījumos.

Smērējošie izdalījumi vēl pēc menstruācijām ir saistīti ar zemu hormonu devu pretapaugļošanās tablešu lietošanu , ja ultrasonogrāfiski izmeklējot dzemdes iekšējais slānis ir ļoti plāns, iespējams, jāpāriet uz citu devu tabletē.

Labdien, Daktere!

Pienācis Jums adresēts jautājums.

Karina jautā:

Labdien! Man ir 46 gadi, maijā bija stipra asiņošana mēnešreižu laikā, 
tā rezultātā nonācu slimnīcā , kur veica tīrīšanu. Tagad man ir 
pagarinājies cikls uz 30 dienām ,ir stipra asiņošana MR laikā. Ir 
parādījušies karstuma viļņi no rītiem un galvas reiboņi, tādi kā vilnis 
izskrien cauri, tad sākās svīšana , vēderā dūkšana paātrināta sirds 
darbība, tad viss atkal norimstas. Man pēc diezgan smagiem notikumiem 
dzīvē ir veģetatīvā distonija, tā arī šogad pastiprinās. Ginekologs 
ieteica lietot Prefemīnu, bet bet pēc otrās tabletes sākās stipri 
reiboņi,kas rada ģībšanas sajūtas. Vai šie galvas reiboņi būtu saistīti 
ar pirmsmenopauzi vai pirms mēnešreizēm, vai tabletēm vai ar ko citu?? . 
Spiediens nepārsniedz 140/90 . Ginekoloģiski esmu pārbaudīta, taču šie 
reiboņi ir kas jauns un ļoti nepatīkams. Lūdzu iesakiet, ko man darīt.

Labdien Karina!

Viss, kas patreiz ar Jums notiek ir patiešām saistīt ar hormonālām izmaiņām perimenopauzes periodā.

Pēc abrāzijas ( tīrīšanas ) rezultātiem var izlemt vai nepieciešama specifiska hormonāla terapija.

Prefemin ir augu izcelsmes preparāts , retos gadījumos ir iespējamas blakusparādības. protams, ja uzsākot lietot prefemin ir galvas reiboņi, lietošana jāpārtrauc.

Bet, ja galvas reiboņi vēl turpinās, būtu jākonsultējas ar neirologu, iespējams, jāveic galvas asinsvadu doplerizmeklējums.

perimenopauze ir laiks, kas var ilgt vairākus gadus un ir raksturīgs ar daudzām izpausmēm: karstuma ( aukstuma ) viļņiem, menstruālā cikla traucējumiem, asinsspiediena paaugstināšanos, mainīgu garstāvikli, trauksmi, miega traucējumiem, svara izmaiņām, depresiju.

Tas patiešām ir lielo pārmaiņu laiks, kas nebūt nav visādu saslimšanu sājkums –  kopējām meirologa, ginekologa un ģimenes ārsta konsultācijām ir iespējams rast risinājumu jūsu problēmām.

Inese jautā:

Labdien! Veicot ginekološisko usg, daktere konstatēja paplašinātas 
vēnas mazajā iegurnī. Manas sūdzības jau vairākus gadus ir sāpes vēdera 
lejasdaļā. Vai tas varētu būt saistīts ar vēnām??Kā to var ārstēt?? 
Paldies

Labdien Inese!

 Mazā iegurņa vēnu paplašināšanās – vēnu varikoze ir samērā bieži sastopama problēma dzemdējušām sievietēm.

Raksturīga pazīme ir smaguma sajūta vēdera lejas daļā, nakts un pēc-seksa sāpīgums mazajā iegurnī. Šīs sāpes un sajūtas var būt saistītas ar menstruālā cikla dienu.

Var konsultēties ar asinsvadu ķirurgu, iespējams arī kursu veidā lietot Ginku bilobu vai Detralex.

Arta jautā:

Sveiki! man šogad palika 50 gadi! Šodien ir jau 78 diena, kad man nav mēnešreižu. Agrāk tās bija ļoti regulāras, nekad nebija kādas aizkavēšanās vai tās būtu sākušās ātrāk. Pēdējā gada laikā, man tās palika neregulāras, no 13 dienu pārtraukuma, līdz pat 40 dienu pārtraukumam. Pagājušajā gadā, man tika veikta t.s. obligātā bezmaksas pārbaude uz audzējiem un protams, nekas netika atrasts. Šogad veicu mamogrāfiju un arī viss ir kārtībā. Pie ginekologa biju nesen un vispārto apmeklēju obligāti vienreiz gadā. Manai mammai ir izoperēts vēzis. t.s. pa,sieviešu līniju. Līdz ar to, ka man tagad ir aizkavējušās
mēnešreizes, bet neskatoties uz to, ka pēc \”ginekoloģes teiktā viss ir kārtībā\”, esmu tomēr ļoti uztraukusies! Vēl, man ir sākušies karstuma viļņi, lai gan tos ļoti labi panesu. Sakiet, lūdzu, 1. kad man veikt nākamo ginekoloģisko pārbaudi, 2.vai tas ir normāli, ka man patreiz nav mēnešreižu tik ilgi (apt. 80 dienas? Vai ir pamats satraukumam, ka
varētu būt kaut kas slikts? Paldies!!!

Labdien Arta! 

Kaut kad jau mūsu mūža laikā sāksies menopauze…līdzīgi kā pēc pavasara nāk vasara un tad rudens…

Menopauzes sākumu iezīmē mēnešreižu iztrūkums un ne vienmēr, bet pievienojas karstuma viļņi. Olnīcu funkcija pakāpeniski sāk izsīkt. Tas nebūt nav ļaundabīgu procesu vai slimību sākšanās laiks. Es to dēvētu par laiku, kad vairs nav jāplāno grūtniecība, nav jādomā par izsargāšanos, bet ir jāauklē mazbērni un varbūt jāsāk mācīties kaut kas jauns- kas nu pašai patīk. Itāļu valoda, ģitāras spēle vai joga. Laiks intelektuālai izaugsmei.

Kļūt vecākai ir nenovēršami, bet novecošana gan ir katra mūsu pašas izvēle.

Menstruāciju iztrūkums ir viena no pirmajām pazīmēm un tas nebūt neliecina par kaut ko sliktu. Protams – būtu labi atkārtoti veikt ultrasonogrāfisko izmeklēšanu, lai pārliecinātos, ka dzemdē nav pārliecīgi biezs iekšējais slānis – tas liecina par to, ka būtu nepieciešami medikamenti, lai “atsauktu”atpakaļ menstruālu asiņošanu.

Ultrasonogrāfija arī ļoti labi atspoguļo olnīcu darbību- ja abās olnīcās vairs nav folikulu, tas nozīmē, ka olnīcas savas rezerves jau ir izsmēlušas.

Karstuma viļņiem var līdzēt kāds bez receptes aptiekās pieejamais uztrura bagātinātājs ar sarkanā āboliņa ekstraktu, sojas izoflavoniem , cimicifuga racemosa – piemēram: Femarelle,Remens, Menopace, Klimaktoplan, Climofemin, bet protams – ne visi kopā.

Būtu labi ‘tomēr konsultēties ar ginekologu par tālāko novērošanas etapu.

Ļoti labi temperatūras stabilizē regulāras fiziskās nodarbības, pietiekoši ilgs miegs vēsā telpā, adatu terapija, meditācija, samazinātas kalorāžas uzturs.

Ja uztura bagātinātāji nedod jūtamu uzlabošanos un karstuma viļņi traucē dzīves kvalitātei – kopā ar ginekologu jāizvērtē visi par un pret hormonus aizvietojošai terapijai.

Ar sirsnīgu sveicienu Dace Matule

Liene jautā:

Labdien! Man ir mioma, nepilna gada laikā izauga no 3cm līdz 8.5cm un ir arī vēl otra parādījusies 3cm. Lielākā ir ārpus dzemdes, bet mazākā dzemdes sienā pie paša kakliņa (ja esmu pareizi sapratusi ). Asiņošanas man nav, dažreiz nedaudz vēders sāp. Daktere nozīmēja operāciju ar griezienu un pirms tam dipferilinu. Man ir 32 gadi, bērnu vēl nav. Baidos par komplikācijām, lai netiek izņemta dzemde. Kādas varētu būt komplikācijas, ja es paliktu stāvoklī? Cik sarežģīta ir šī operācija un vai pēc tās es varēšu palikt stāvoklī? Vai ir kādi ierobežojumi sportošanā līdz operācijai? Esmu lasījusi, ka ir medikamenti ar kuru
palīdzību var miomu samazināt. Tos izraksta ārsts? Paldies par atbildi jau iepriekš.

Labdien!

Ātri augoša mioma patiešām ir indikācija operācijai, kuras laikā izloba tikai miomas mezglu, saglabājot pašu dzemdes ķermeni. 8,5cm liels miomas mezgls ir indikācija operācijai.

Lai Jūs iedrošinātu – pēc lielu pētījumu datiem operācija , kurā tiek “izlobīti”miomas mezgli, saglabājot dzemdi, ir ar ļoti labu prognozi grūtniecības iznēsāšanai.

Ir ulipristāla acetāts, kuru lietojot miomas mezgli samazinās līdz pat 50-70%, bet, kaā jau jebkam medicīnā, arī šai ārstēšanas metodei nav 100% garantijas.

Jūsu gadījumā izvēlētā ārstēšanas metode ar diferelīna injekcijām pirms operācijas ir visoptimālākā.

Mani operējošie kolēģi ir veikuši unikālas operācijas – līdzīgi kā ķeizargrieziena operācijas, tikai tās tika veiktas ļoti lielu miomas mezglu, nevis bērniņa izņemšanai un- ar ļoti labiem rezultātiem! Nesen dzemdēja viena mūsu kopējā paciente, kurai daktere Lietuviete Gaiļezera slimnīcā izlobīja vairāk kā 20 miomas mezglus.

mūsu kopējais mērķis ir ar optimāliem līdzekļiem panākt maksimāli labvēlīgu rezultātu – domāju, ka Jūs kopā ar savu ārstu esiet uz pareizā ceļa.

Ar sirsnīgu sveicienu Dace Matule

Labdien! Manai meita ilgu laiku nav mēnešreizes. Viņai ir 22 gadi, studente – mūziķe. Esmu uztraukusies. Cik sapratu, ir hormonu disbalanss. Vai ar adatu terapiju var to novērst? Kā Jūs ieteiktu rīkoties?

Labdien Vija!

Stress ir loti liels regulāra menstruāla cikla ienaidnieks. Adatu terapija patiesi ir laba lieta, kas var harmonizēt hormonālo disbalansu. bet – es vēl ieteiktu sākt nodarboties ar jogu un apgūt pareizas elpošanas un meditācijas tehnikas. Loti būtisks ir arī pareiza uztura un pietiekoša miega balanss. Straujas svara izmaiņas, īpaši svara zudums var būt par iemeslu menstruāciju iztrūkumam protams – lietderīgi konsultēties ar ginekologu, ka pareizāk ” atsaukt” atpakaļ menstruālo ciklu un ko darīt tālāk.

Ar sirsnīgu sveicienu Dace Matule

Labdien! Man ir mioma 4,5cm. Sakiet lūdzu, vai esmya drīkst lietot, ja  dēļ endometrija hiperplāzijas ir ievietota mirēna? Ja drīkst, vai  iespējams pozitīvs rezultāts? Ar cieņu, Lana.

Labdien!

Mirenas un “Esmijas “”uzdevumi” ir nedaudz atšķirīgi.
Mirena ir domāta gan kontracepcijai, gan arī dzemdes ieksējā slāņa – endometrija aizsardzībai. Mirena izdala hormonu progesteronu, kas katru dienu ļoti mazās devās izdalās  dzemdes dobuma un nomāc endometrija patoloģisku augšanu, līdz ar to arī ievērojami samazinās asiņošanas menstruāciju laikā, nav asinszuduma.
Bet Esmya ir unikāls cita tipa preparāts, kas iedarbojas izvēles kārtībā tikai uz miomas audiem, apturot vai kavējot miomas augšanu, kā arī samazinot sāpes un arī lietošanas laikā apturot asiņošanas.
Bet – abiem šiem preparātiem ir atšķirīga ķīmiskā uzbūve. Pirmkārt – neviens pētnieks nekad nav pētījis kā šie preparāti darbojas kopā. Otrkārt – abu šo prepar\atu ķīmiskā uzbuvē nevar pēc būtības ” sadarboties”miomas  ārstēšanā, jo tie darbojas uz dažādiem audiem.

phone icon